جاب آفر

یکی از مسیرهایی که میتواند به اقامت دائم و نهایتاً شهروندی کانادا منجر شود، داشتن پیشنهاد شغلی معتبر می باشد. چنانچه مایل هستید از طریق پیشنهاد شغلی یا جاب آفر وارد کانادا شوید، لازم است در ابتدا با مشخصات و شرایط کار کردن اتباع خارجی در کانادا آشنا شوید. به طور کلی چنانچه کارفرمایی بخواهد فردی غیر کانادایی را به استخدام خود درآورد، ابتدا باید ثابت کند که وی نتوانسته فرد مشابهی را بر اساس نیاز فرصت شغلی مورد نظرش در کانادا (چه در استان محل فعالیت آن شرکت و چه در سایر استان ها، چه از میان کانادایی ها، دارندگان اقامت دائم و سایر اتباع خارجی دارای اجازه کار قانونی) بیاید. در این صورت چنانچه کارفرما در نتیجه پست نمودن آگهی های استخدام در جراید شناخته شده و وب سایت های مربوطه نتواند فرد مورد نظر خود را بیابد، ممکن است بتواند یک فرد خارجی را جذب نماید. البته در این راه لازم است ثابت شود که چگونه فرد مورد نظر دارای صلاحیت هایی است که در سایر متقاضیان کانادایی موجود نبوده که خواهان کار در آن فرصت شغلی هستند. همچنین میزان حقوق در نظر گرفته شده برای آن شغل می بایست منطبق با پایه حقوقی میانگین آن شغل در کانادا باشد. چنانچه کارفرما تمامی این موارد را رعایت نموده و همچنان نیازمند جذب نیروی خارجی مورد نظر باشد، وی می بایست سندی به نام LMIA یا “ارزیابی اثر گزاری بر بازار کار کانادایی” نیز دریافت کند.

جاب آفر(روش پیشنهاد شغلی) روشی است که به افرادی که پس از انجام حداقل یکسال کار تمام وقت در کانادا در مشاغلی در طبقه بندی مشاغل سطوح ۰ (مدیریتی)، A (مشاغل در سطح کارشناسی) و یا B (مشاغل در سطح سرپرستی، فنی و یا صنعتی با شرایط مشخص) فعالیت نموده باشند اجازه می دهد تا در صورت احراز امتیاز (بین ۵۰ الی ۲۰۰ )و در بعضی موارد تا ۶۰۰ امتیاز (در صورت دریافت نامه انتخاب استانی) لازم اقدام به تقاضا برای دریافت اقامت دائم کانادا نمایند.

LMIA چیست ؟

LMIA که مخفف Labour Market Impact Assessment می باشد، گزارشی است که سازمان کار و امور توسعه انسانی کانادا ESDC در تایید یا رد پیشنهاد های شغلی ارائه شده از سوی کارفرمایان کانادایی به اتباع خارجی در کانادا ارائه می شود. این گزارش نشان می دهد که فرد خارجی مورد نظر کارفرما که برای آن فرصت شغلی انتخاب شده است در صورت افزوده شدن به سیستم اقتصادی کانادا اثر مثبت ، خنثی یا منفی خواهد داشت. چنانچه اثر ورود فرد خارجی به بازار کار کانادا مثبت یا خنثی باشد، سازمان کار و امور توسعه اجتماعی کانادا با آن فرصت شغلی موافقت خواهد نمود. اما چنانچه ورود فرد خارجی یک فرصت شغلی را از یک کانادایی برچیند در آن صورت ESDC با صدور LMIA مثبت مخالفت خواهد نمود.

تغییرات جدید

به رغم مزایایی که سند LMIA در جلوگیری از دست رفتن مشاغل کانادایی داشته، در مواردی منجر به ناتوانی کسب و کارهای مختلف در جذب نیروهای مستعدی شده که نبود آن افراد منجر به رقابت پذیری کمتر کارفرمایان کانادایی در برخی صنایع و حوزه های مختلف شده است. به همین سبب به تازگی دولت کانادا و به تبع آن، دولت کبک اخیرا فهرست مشاغلی را اعلام کرده اند که به کارفرمایان این امکان را داده تا در یک سری از رشته های خاص بدون نیاز به داشتن LMIA نیروی خارجی مورد نظرشان را جذب نمایند.

 

استخدام موقت و استخدام دائم به صورت همزمان توسط کارفرمای کانادایی

اداره مهاجرت کانادا این امکان را به کارفرمایان میدهد که بتوانند در حین اینکه کارجو به دنبال اخذ اقامت دائم از طریق پیشنهاد شغلی دائم ارائه شده است او را با ویزای موقت به کانادا بیاورند تا در شغل مورد نظر مستقر شود. برای این منظور کارفرما باید هم برای ساپورت پرونده در خصوص پیشنهاد کاری دائم و هم برای پیشنهاد شغلی موقت به صورت همزمان درخواست داده و هزینه های قانونی را برای صدور LMIA پرداخت کند.

سایر وظایف کارفرماها در هنگام استخدام نیروی غیر کانادایی

 • کارفرما باید مطمین شود که سطح زبان انگلیسی یا فرانسوی کارجو مناسب است.
 • کارفرما باید اطمینان حاصل کند که کارجو دارای تحصیلات مرتبط بوده و در آن زمینه آموزش دیده است.
 • کارفرما باید مطمین شود که کارجو در انجمن های مورد نیاز رشته شغلی عضو شده یا بای عضویت قدم های لازم را برداشته است.

رابطه شرایط شغلی و حقوق با پیشنهاد شغلی

هدف اداره مهاجرت این است که مطمین شود کارفرمایان از قوانین صرفا جهت کمک به متقاضی در خصوص اخذ اقامت استفاده نمیکنند. در این راستا محدودیت هایی برای کارفرمایان در خصوص دستمزد پرداختی و شرایط شغلی لحاظ میشود که آن ها نتوانند با استفاده از این محدودیت ها استخدام نیروی خارجی را توجیه کنند. قوانین زیر موارد اصلی است که کارفرمایان باید در مورد پیشنهاد شغلی در نظر بگیرند:

 • حقوق مورد نظر برای شغل پیشنهادی نمیتواند از حقوق استاندارد آن شغل پایین تر باشد. این حقوق باید مساوی یا بیشتر از حقوق متوسط آن شغل در کانادا باشد.
 • شرایط شغلی مورد نظر امن باشد.
 • کارجو دستمزد خود را دریافت کند.
 • کارجو در شرح وظایفی که بر اساس آن استخدام شده فعال باشد. مثلا اگر کارجو جوشکار است در شغل جوشکاری فعال شود.

 

 

 

 

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
 • ویزا توریستی اسپانیا

  ویزای توریستی اسپانیا ویزای توریستی اسپانیا مخصوص سفرهای تفریحی کوتاه مدت یا دیدار با اعضا…
 • اقامت قبرس

    راههای مهاجرت و اقامت در قبرس جهت اخذ اقامت قبرس به صورت قانونی و با کمترین هزینه م…
 • ویزای آفریقا جنوبی

    ویزای توریستی آفریقای جنوبی ویزای توریستی آفریقای جنوبی برای مسافرانی صادر می‌شود ک…
مطالب بیشتر از این نویسنده shadi
 • ویزا توریستی اسپانیا

  ویزای توریستی اسپانیا ویزای توریستی اسپانیا مخصوص سفرهای تفریحی کوتاه مدت یا دیدار با اعضا…
 • اقامت قبرس

    راههای مهاجرت و اقامت در قبرس جهت اخذ اقامت قبرس به صورت قانونی و با کمترین هزینه م…
 • ویزای آفریقا جنوبی

    ویزای توریستی آفریقای جنوبی ویزای توریستی آفریقای جنوبی برای مسافرانی صادر می‌شود ک…
بارگذاری بیشتر در مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

بررسی کنید

ویزا توریستی اسپانیا

ویزای توریستی اسپانیا ویزای توریستی اسپانیا مخصوص سفرهای تفریحی کوتاه مدت یا دیدار با اعضا…