پذیرش تحصیلی در کانادا در مقطع کالج

برای تحصیل در مقطع کالج در برخی از رشته ها داشتن مدرک بین المللی زبان، جزء شرایط اصلی محسوب میشود. دانستن زبان انگلیسی به دانشجو کمک میکند تا سریع تر با محیطی که در آن قرار دارد وفق یابد و در صورت نداشتن دانش کافی زبان انگلیسی، دانشجویان میبایست در دوره های زبانی که کالج برای آنها در نظر میگیرد شرکت کنند.کالج ها عموما دانشجویان را به سرعت برای ورود به بازار کار کانادا آماده میکنند. دانشجویانی که موفق به پذیرش تحصیلی از کالج های کانادایی میشوند معمولا سریعتر از سایر مقاطع می توانند کار مرتبط با رشته تحصیلی خود را بیابند. میانگین زمان تحصیلی در مقطع کالج برای دانشجویان بین ۱ الی ۲ سال (مقطع دیپلم) و یا ۳ الی ۴ سال (مقطع لیسانس) می باشد و هزینه های تحصیل در کالج های کانادایی بسته به رشته تحصیلی کمتر از دانشگاه ها میباشد.

پذیرش تحصیلی در کانادا در مقطع لیسانس

برای تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاههای کانادا، معدل دیپلم دانشجو می بایستی حداقل ۱۴ باشد و البته برای برخی از رشته ها معدل بالای ۱۵ نیاز است. در صورتی که دانشجویان مقطع پیش دانشگاهی را گذرانده باشند، میتوانند برای دوره لیسانس اقدام کنند، ولی در برخی از رشته می بایستی تعدادی از دروس اصلی دوره پیش دانشگاهی را قبل از شروع دوره لیسانس طی کنند و یا تعدادی واحد اضافه در دوره لیسانس بگذرانند.

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی:

مرحله اول: انتخاب کشور

قدم اول در مسیر ادامه تحصیل در خارج از کشور برگزیدن کشور مناسب و درخور شرایط و روحیه دانشجو می باشد. آنچه که هر دانشجو می بایستی قبل از انتخاب کشور مورد نظر خود بداند شرایط تحصیلی، ریسک های احتمالی اخذ ویزای تحصیلی، قوانین کشور مقصد ، آب و هوا ، آینده شغلی، آداب و فرهنگ کشور مقصد (مانند پذیرش افراد خارجی) است. مثلاً استاندارد آموزشی با کیفیت و آب و هوای مناسب . فرهنگ مدرن و جامعه متشکل از اقوام مختلف در قاره امریکای شمالی  باعث شده امریکا و کانادا جزو  برترین مقاصد تحصیلی  بشمار بیایند. در مقابل شرایط چالشی و رقابتی بازار کار در حین تحصیل و بخصوص بعد از اتمام تحصیل در آمریکا و کانادا و نیز شرایط سخت و برخورد سلیقه ای با اتباع ایرانی در زمان صدور ویزای تحصیلی در سفارتخانه ها و کنسولگری ها را می توان از معایب این کشور ها برشمرد.

نکته: به دانشجویان توصیه می شود که ترجیحاً ۱ سال قبل از اتمام مقطع تحصیلی خود در ایران و یا ۱ سال قبل از تصمیم به ادامه تحصیل در خارج از کشور ، با کسب اطلاعات دقیق و از منابع موثق (وبسایت های رسمی وزارت کشور ، سفارت خانه در ایران و دانشگاه های معتبر و مشاوره با افراد با تجربه در امر تحصیلات بین المللی ) مقصد نهایی خود را انتخاب کنند.

از انتخاب ۲ الی ۳ کشور متفاوت مطلقاً خود داری کنید. چرا که عدم تمرکز بر برنامه تحصیلی خود باعث کاهش شانس موفقیت در فرآیند اخذ پذیرش با شرایط فرد خواهد شد.

مرحله دوم: زبان

بعد از انتخاب کشور ، دانشجو می بایستی به ارتقا مهارت زبانی خود منطبق با استاندارد های ورودی دانشگاه ها و موسسات آموزشی کشور متبوع خود مبادرت ورزد. این بدین معنی است که هر کشور با در نظر گرفتن اولویت برای تحصیل به زبان اول آن کشور، برای پذیرش دانشجویان بین المللی فیلتر های خاص خود را دارد که در اکثر موارد از دانشجویان میخواهد که در آزمون های بین المللی زبان (Goethe, TOEFL, IELTS) شرکت کنند.

مرحله سوم: آماده سازی علمی

در این مرحله دانشجویان باهوش قبل از رسیدن به زمان اخذ پذیرش سعی میکنند که ملزومات علمی دانشگاه های کشور مقصد خود را یافته و آنها را  بدست آورند. شاید سوالی که هم اکنون در ذهنتان پیش آمده باشد این است که منظور از ملزومات علمی چیست؟ از نظر کشور های توسعه یافته (جهان اول ) دانشجویان هر رشته بنا به مقتضیات علمی و کاربردی رشته ی تحصیلی خود برای آغاز و یا ادامه تحصیل در  آن رشته می بایستی از دانش و سطح علمی تعریف شده در علوم مربوطه و پایه ای برخوردار باشند. شرکت در آزمون های ورودی مورد نیاز برای رشته های مختلف، نگارش مقالات “آی اِس آی” (ISI) ، شرکت در کنفرانس ها و همایش های بین المللی مربوط و … از مواردی هستند که در زمان اخذ پذیرش شما را از دیگر دانشجویان متمایز میکند.

مرحله چهارم: انتخاب رشته و دانشگاه

در کشور های تراز اول طیف وسیعی از رشته ها و گرایش های تحصیلی وجود دارد. در این قسمت دانشجو باید با توجه به علاقه، اولویت ها و شرایط خود رشته مورد نظر خود را انتخاب کند و طبق آن دانشگاه ها و مراکز علمی ارائه دهنده آن رشته را پیدا کرده و برای اخذ پذیرش اقدام نمایند. در زمان انتخاب و مراجعه به دانشگاه به نکاتی همچون : زمان پذیرش، مهلت ارسال مدارک، ترم های تحصیلی و چگونگی پیگیری فرآیند و نتیجه نهایی دقت کنید.

مرحله پنجم: تهیه مدارک

عموماً همه دانشگاه ها در مقاطع مختلف مدارک تحصیلی و علمی یکسانی رو از دانشجو ها میخواهند. مدارکی که هر دانشجو بنا به مقطع تحصیلی مورد نظر میبایستی برای تشکیل پرونده به دانشگاه ارائه دهد به شرح زیر می باشد:

ریزنمرات و دانشنامه نهایی آخرین مقطع تحصیلی

توصیه نامه از اساتید معتبر دانشگاهی

رزومه تحصیلی

انگیره نامه

پروپوزال (مخصوص رشته دکتری)

پورتفولیو (مخصوص رشته های هنر)

مرحله ششم: تکمیل فرم پذیرش

مرحله هفتم : ارسال مدارک – پیگیری

مرحله هشتم: دریافت پذیرش – اقدام برای ویزا

 

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
 • دفتر مهاجرت در اصفهان

  دفتر مهاجرتی در اصفهان امروزه تقاضا برای امرمهاجرت در ایران در ایران بسیاربالا رفته و موسس…
 • دفتر مهاجرتی در شیراز

  دفتر مهاجرتی در شیراز امروزه تقاضا برای امرمهاجرت در ایران در ایران بسیاربالا رفته و موسسا…
 • رقص سما قونیه

  داستان رقص سماع، داستان رشد روحی و معنوی است. رشدی که صوفیان را به عشق ناب الهی و پروردگار…
مطالب بیشتر از این نویسنده آرتین رایا
 • همه چیز درباره لنکاوی

  همه چیز درباره لنکاوی لنکاوی به خاطر سواحل آفتابی آن، آسمان صاف آبی و شگفتی های طبیعی اش د…
 • دیگر نگران سفرهای هوایی با نوزادتان نباشید

  بسیاری از مادران درباره سفر با کودک خود بسیار نگران هستند و جای تعجب هم نیست؛ سفر هوایی می…
 • هتل میراکل

  بررسی اجمالی Miracle Resort Hotel  یک هتل خیره کننده پنج ستاره است که در ساحل واقع شده است…
بارگذاری بیشتر در دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

بررسی کنید

دفتر مهاجرت در اصفهان

دفتر مهاجرتی در اصفهان امروزه تقاضا برای امرمهاجرت در ایران در ایران بسیاربالا رفته و موسس…