اصفهان یا نصف جهان جزو دسته از عبارات مشهوری است که بدون شک میتوان ادعا نمود همه ما ایرانیان سراسر جهان در این باره اتفاق نظر داریم . اگر پای برنامه ریزی برای مسافرت در میان باشد همیشه نام اصفهان اگر درصدر نباشد، جزء نخستین گزینه هاست. اما علت چیست؟ در دل این شهر چه چیزی نهفته که تا این حد نامش بر سر زبانهاست؟ همراهی شما تا پایان این مطلب میتواند اختیارتان قرار دهد.اگر بخواهیم از پیشینه تاریخی اصفهان صحبت کنیم سخن به درازا خواهد کشید و با چند خط مختصر نمیتوان تاریخ غنی این شهر کهن را مکتوب کرد. اما به طور اجمالی می توان گفت که طبق اسناد و مدارک موجود اصفهان را مربوط به هزاره سوم قبل از میلاد میدانند که آریایی ها به واسطه آب و خاک حاصلخیز در این محدوده سکونت داشته اند، از طرفی هم بنای اصفهان را به طهمورث، سومین پادشاه از سلسله پیشدادیان نسبت داده اند.اما جالب است بدانید که اصفهان از ابتدا به همین نام شناخته نمی شده و اسامی مختلفی را در طول روزگاران گذشته به خود گرفته است.

اصفهان - خرید آنلاین بلیط هواپیما

چنانکه نامهایی مثل گابیان، جی، گبی، گی و آپادانا داشته و پس از آن نام هایی مثل اسپادانا، اسپاهان, پار تاک, پرتیکان، آسپدان و اسپهان بر این شهر نهاده شد تا اینکه پس از اسلام این واژه عربی شده و به نام اصفهان تغییر کرد.تاثیرات ناشی از گسترش  اسلام و هنر ارزشمند هنرمندان ایرانی شالوده اصفهان را به آمیخته ای از فرهنگ اسلامی و هنر تبدیل کرد و این عوامل باعث شد که این شهر جزء یکی از سرآمدان شهرهای جهان باشد. همچنین اصفهان مرکز علم و ادب نیز هست.در دوره سلجوقیان ساخت مساجد و عمارتهای باشکوه توسعه یافت اما با حمله مغولها اصفهان آسیب بسیاری را متحمل شد ولی این پایان کار نبود؛ در دوران شاه عباس صفوی رونق اصفهان از سر گرفته شد تا جایی که در قرن یازدهم اصفهان با لندن مقایسه می شد. زیرا در زمان صفویان با پایتخت شدن این شهر و ساخت بناهای فاخر همچون میدان نقش جهان، اصفهان دارای ارزش و اعتبار بسیار بالایی بود.میدان نقش جهان یک میدان ساده نیست! بلکه به نوعی گردهمایی مذهب، سیاست، اقتصاد، فرهنگ و هنر را میتوان در اطراف میدان مشاهده کرد. زیرا در همین محدوده بناهایی همچون مسجد شاه، عالیقاپو، بازار بزرگ و مسجد شیخ لطف الله خودنمایی می کنند.

اصفهان - خرید آنلاین بلیط هواپیما

تپه زیگورات که محل عبادت اقوام مختلف باستانی بوده و اسکلت ها و سفال های یافت شده در آن، مساجدتاریخی، آتشکده ها و کلیساها، کاخ های تاریخی، باغ های تاریخی، مناره ها، خانه های قدیمی و تاریخی و جاذبه های طبیعی اصفهان همچون غارها و زاینده رودی که این روزها حال خوشی ندارد، همه و همه اصفهان را به گنجینه ای عظیم و ارزشمند تبدیل کرده که شگفتی هر انسان در هر کجای کره زمین را برمی انگیزد. به قول معروف می توان خطاب به اصفهان گفت: آنچه خوبان همه دا رند تو تنها داری.بنابراین میتوان اذعان داشت که وجود بیش از شش هزار اثر تاریخی با قدمت صدها و هزاران سال در کنار مناطق بکر طبیعی، دلیل مناسبی برای عنوان اصفهان، نصف جهان می باشد. همچنین تنوع فوق العاده صنایع دستی و خوراکی های محل ی مدتهاست که جایگاه محبوبی را برای این شهر در سراسر جهان ایجاد کرده است. اصفهان را می توان به جای یک شهر، یک موزه که آمیخته ای از فرهنگ و هنر و تمدن ایران عزیزمان است به جهان معرفی نمود. سفر به این گنجینه بی بدیل را از دست ندهید.

 • غذاهای سنتی اصفهان

  اصفهان از جذاب ترین شهرهای های ایران است، شهری که به  نصف جهان معروف است و در آن جاذبه های…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
 • مهاجرت کانادا

  مهاجرت کانادا مهاجرت به کانادا از راه های مختلف امکان پذیر می باشد که عبارتند از: ویزای تو…
 • اخذ پذیرش تحصیلی

  پذیرش تحصیلی در کانادا در مقطع کالج برای تحصیل در مقطع کالج در برخی از رشته ها داشتن مدرک …
 • مهاجرت ازطریق ازدواج

  مهاجرت آلمان ازطریق ازدواج ازدواج در آلمان، همواره یکی از روش های اخذ اقامت و تابعیت این ک…
مطالب بیشتر از این نویسنده آرتین رایا
 • سفر هوایی با کودکان

  سرگرم کردن بچه‌ها روی زمین هم چندان کار آسانی نیست، چه برسد به وقت سفرهای هوایی که بچه‌ها …
 • صنعت هوانوردی از ابتدا تا امروز

  رویای پرواز مدتها بود که دست از سر ارویل و ویلبر رایت برنمیداشت و همواره آن دو را مشغول خو…
 • همه چیز در مورد بلیط چارتر

  اگر که قصد خرید بلیط هواپیما به صورت آنلاین را داشته باشید. امروزه، اینترنت موجب شده است ک…
بارگذاری بیشتر در مسافرت

دیدگاهتان را بنویسید

بررسی کنید

مهاجرت کانادا

مهاجرت کانادا مهاجرت به کانادا از راه های مختلف امکان پذیر می باشد که عبارتند از: ویزای تو…