رویای پرواز مدتها بود که دست از سر ارویل و ویلبر رایت برنمیداشت و همواره آن دو را مشغول خود ساخته بود. هرچند هیچ کس احتمال نمیداد که این صاحبان دوچرخه فروشی در اوهایو، روزی آغازگر صنعت هوانوردی جهان باشند زیرا تنها اشتیاق و اراده آنها بود که رویایشان را تبدیل به واقعیت کرد وگرنه نه علمی داشتند ونه تجربه ای. اما از زمانی که عزمشان را جزم کردند تحقیقات و آزمایشاتشان آغاز شد و بعد از  چهار سال شکست و البته صبوری و افزایش تلاش، با پشتکار خود توانستند در سال ۱۹۰۳ اولین هواپیمای خود را به پرواز درآورند.هرچند که این پرواز ۱۲ ثانیه طول کشید و ارتفاع پرواز حدود ۴ متر بود اما اولین پرواز موفق آنها بود و به نوعی کلید پرواز با هواپیما با همین پرواز زده شد. پس از این ماجرا گویی جهان آماده بود، زیرا سرعت پیشرفت بسیار زیاد بود به گونه ای که در سال ۱۹۰۹ اولین ایرلاین تأسیس شد. کشورها یکی پس از دیگری از این سیستم که بخواهند با پرنده ای مثل هواپیما مسافرتهای خود را انجام دهند استقبال کردند.تأثیر جنگهای جهانی بر پیشرفت صنعت هوانوردی غیر قابل انکار است. هرچند که همین موضوع باعث کشته شدن تعداد قابل توجهی انسان شد اما زمینه ساز طراحی های متفاوت و گسترده برای ساخت هواپیماهای جدید  و افزایش کیفیت و کاربرد آن نیز شد.

 

در جنگ بیشتر توجه به هواگردهای نظامی و بمب افکن متمرکز بود ولی پس از اتمام جنگه ای جهانی بیشتر تمرکز و توجه در حوزه هوانوردی به توسعه هواپیماهای مسافربری معطوف شد و ایرلاین ها با همکاری و پیوستن به اتحادیه های هوانوردی، صنعت جهانی هوانوردی را ایجاد کردند.با گذشت زمان و عادی شدن مسافرتهای هوایی حالا نوبت رقابت ایرلاینها برای ارائه خدمات بهتر و جلب رضایت مسافران بود و هر روز بیشتر از روز قبل پیشرفتها و خلاقیتها در حوزه هوانوردی به چشم میخورد.مثلا بی ام آی، ایرلاینی در بریتانیا از پیشگامان این صنعت به شمار می آید. مثلا با ایجاد روشهای اینترنتی برای دستیابی به کارت پرواز و بلیط، آسایش بیشتری را برای مسافران خود به ارمغان آورد. زیرا در گذشته صفهای طولانی، مسافران را آزرده میکرد ولی امروزه دیگر خبری از این قضایا نیست. هر ایرلاینی که خلاقیتی انجام میداد و خدماتی ارائه میکرد، دیگر رقبا هم خود را به آنها میرساندند تا از قائله عقب نمانند.در حوزه شرکتهای هواپیماسازی، بوئینگ از قدیمی ترین هاست که هنوز هم با قدرت فعالیت میکند و مدام در حال ارائه محصولات جدید میباشد. رقیب جدی آن هم ایرباس میباشد.

البته امروزه آنقدر شرکتهای هواپیمایی و ایرلاینهای مختلف در گوشه و کنار جهان مشغول فعالیت اند که واقعا این صنعت را بسیار گسترده و پیچیده ساخته اند.در ایران هم اوضاع به این صورت بود که حدودا چهار سال بعد از پرواز برادران رایت مردم هنوزهواپیما را بالن مینامیدند. نخستین هواپیما زمانی بر فراز آسمان تهران پرواز کرد که فرودگاهی برای فرود هواپیما وجود نداشت. در سال ۱۳۰۲ کمپانی یونکرس آلمان نخستین شعبه فعالیت هواپیمایی خود را در ته ران افتتاح کرد. در سال ۱۳۰۱ هم یک دفتر به دستور رضاخان برای امور هواپیمایی تأسیس شد. باگذر زمان و خرید چند فروند هواپیما، تشکیلات منسجم هواپیمایی در دل ارتش ایران شکل گرفت.در سال ۱۳۰۵ نخستین خلبان ایرانی به نام سرهنگ احمد نخجوان فعالیت خود را آغاز کرد. اولین ایرلاین ایرانی هم ایران ایر بود که در سال ۱۳۲۵ شروع به فعالیت نمود و اولین خدمات مسافری خود را در مسیر تهران به مشهد بعد از جنگ جهانی دوم آغاز کرد و به تدریج به مهمترین خط هوایی داخلی تبدیل شد.
حال اگر بخواهیم به صورت تیتروار صنعت هواپیمایی ایران را بررسی کنیم، به ۸ دوره متفاوت برمیخوریم:
۱ دوره ۱۹۲۷-۱۹۲۳، تأسیس نیروی هوایی ارتش
۲ دوره ۱۹۳۲-۱۹۲۷، آغاز به کار خطوط هوایی یونکرس در ایران
۳ دوره ۱۹۳۸-۱۹۳۲، غیبت حمل و نقل هوایی تجاری و بازرگانی
۴ دوره ۱۹۴۶-۱۹۳۸، تأسیس خط هوایی وزارت پست، تلگراف و تلفن
۵ دوره ۱۹۶۱-۱۹۴۶، تأسیس خطوط هوایی یران ایرویز و پرشین ایر سرویس
۶ دوره ۱۹۶۲-۱۹۶۱، تأسیس خط هوایی ایران یونایتد
۷ دوره ۱۹۷۹-۱۹۶۲، تآسیس ایران ایر و شکوفایی صنعت هوانوردی کشور
۸ دوره ۱۹۷۹ تاکنون،عصر شرکتهای هواپیمایی چندگانه

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
 • دفتر مهاجرت در اصفهان

  دفتر مهاجرتی در اصفهان امروزه تقاضا برای امرمهاجرت در ایران در ایران بسیاربالا رفته و موسس…
 • دفتر مهاجرتی در شیراز

  دفتر مهاجرتی در شیراز امروزه تقاضا برای امرمهاجرت در ایران در ایران بسیاربالا رفته و موسسا…
 • رقص سما قونیه

  داستان رقص سماع، داستان رشد روحی و معنوی است. رشدی که صوفیان را به عشق ناب الهی و پروردگار…
مطالب بیشتر از این نویسنده آرتین رایا
 • همه چیز درباره ی پنانگ

  همه چیز درباره ی پنانگ   پنانگ یکی از معروفترین مقاصد گردشگری و اقامتی مالزی محسوب می…
 • رقص سما قونیه

  داستان رقص سماع، داستان رشد روحی و معنوی است. رشدی که صوفیان را به عشق ناب الهی و پروردگار…
 • رقص محلی آذربایجان

  رقص محلی آذربایجان توسط مردم آذربایجانی کشور جمهوری آذربایجان و مردم منطقه آذربایجان ایران…
بارگذاری بیشتر در سرگرمی

دیدگاهتان را بنویسید

بررسی کنید

دفتر مهاجرت در اصفهان

دفتر مهاجرتی در اصفهان امروزه تقاضا برای امرمهاجرت در ایران در ایران بسیاربالا رفته و موسس…