سرگرم کردن بچه‌ها روی زمین هم چندان کار آسانی نیست، چه برسد به وقت سفرهای هوایی که بچه‌ها در فضای محدود و همراه با غریبه‌ها باید مدت زمان مشخصی را بگذرانند. بد نیست نکات زیر را قبل از سفر بخوانید و وسایل لازم را آماده کنید تا بتوانید علاوه بر مقصد، در حین سفر هم خاطره‌ی خوب و لذت‌بخشی را برای کوچولوها فراهم کنید.

وسیله‌ی بازی: وسایل بازی برای بچه‌ها تنوع زیادی دارند. از عروسک یا ماشین اسباب‌بازی محبوب‌شان گرفته تا بازی‌هایی که روی گوشی هوشمند یا تبلت نصب می‌شوند. برای انتخاب وسیله‌ی بازی، حتماً چیزی را انتخاب کنید که دوست داشته باشند و البته حمل‌شان هم چندان دشوار نباشد. همراه بردن اسباب‌بازی قدیمی‌ای که بچه دیگر میلی به آن ندارد، ایده‌ی چندان خوبی نیست، اما هدیه دادن یک اسباب‌بازی جدید، می‌تواند مدتی طولانی بچه را سرگرم کند. هدیه‌ی کوچک‌تان را کادو هم بگیرید تا لذت باز کردن کادو هم به آن اضافه شود.

انتخاب هوشمندانه‌ی زمان پرواز: پدر و مادرهای خوشبختی که کوچولویشان سر ساعت مشخص و به راحتی می‌خوابد، می‌توانند با خرید بلیط هواپیما طی این ساعات، سفر آرامی را بگذرانند. اگر قضیه برعکس است، ممکن است کوچولو خسته شود و بدخلقی کند؛ بنابراین بهتر است پروازتان در طول روز باشد.

اگر برای سرگرم کردن کودک از گوشی هوشمند یا تبلت استفاده می‌کنید، فراموش نکنید که با همراه داشتن یک هدفون، از اذیت کردن بقیه‌ی مسافرها به خاطر سر و صدای بازی پیش‌گیری کنید.

خلاقیت: نقاشی کردن برای بچه‌ها در هر سنی سرگرم کننده است. یک ورق کاغذ سفید و یک بسته مدادرنگی، ممکن است در فضای جدید و هیجان‌انگیزی که در آن هستند جواب ندهد، اما هیجان‌انگیز کردن نقاشی هم کاری ندارد: می‌توانید از بچه بخواهید که مسافران را نقاشی کند، یا از او بخواهید خلبان هواپیما و اتاق کنترل را تصور کرده و بکشد. کتاب‌های رنگ‌آمیزی هم برای بچه‌هایی که خصوصا در سنین پایین هستند، جذاب است.

یک راه دیگر، استفاده از پاکت‌های جلوی صندلی‌تان است. به راحتی و با استفاده از مدادرنگی، برچسب و یا هر چیز دیگری که به فکرتان می‌رسد، یک عروسک درست کنید و توی دست‌تان، نمایش عروسکی کوتاهی برپا کنید. کشیدن یک خرس، گورخر، اسب یا حتی طاووس روی پاکت چندان کار سختی نیست.

خواندنی‌ها: بچه‌ها، چه خودشان بتوانند بخوانند و چه نتوانند و بخواهند برایشان بخوانید، از کتاب خواندن لذت می‌برند. یک داستان سرگرم‌کننده با نقاشی‌های رنگارنگ و جذاب هم انتخاب خوبی برای همراه داشتن و خواندن است.

خوردنی‌ها: تنقلات خوشمزه و البته سالم در سفرهای طولانی‌تر می‌تواند جلوی بعضی غرغرها را بگیرد! بهتر است چیزی را انتخاب کنید که خوردن‌اش زیاد باعث کثیف‌کاری نشود تا برای خودتان هم دردسری پیش نیاید.

نکات ایمنی:

یک هفته قبل از سفر، وضعیت سلامتی کودک را نزد پزشک‌اش بررسی کنید. اگر امکان داشته باشد، بهتر است که طی این هفته برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های واگیردار، کودکتان را به محیط‌های شلوغ نبرید.

وقت بستن اسباب‌ها، فراموش نکنید چند قلم داروی ساده برای مقابله با درد و دل‌پیچه و این‌جور چیزها را در کیف دستی‌تان بگذارید.

شب قبل از پرواز، یک خواب راحت می‌تواند جلوی بداخلاقی بچه‌ها را در روز اول سفر بگیرد.

اگر زودتر به فرودگاه برسید و جزو اولین مسافرانی باشید که کارت پرواز دریافت می‌کنند، می‌توانید صندلی‌هایی را بخواهید که فضای بیشتری دارند، مثلاً صندلی‌های نزدیک خروجی اضطراری.

هیچ وقت بچه را روی صندلی کنار راهرو نگذارید. با وجود مسافران چمدان به دست و چرخ غذا، امکان صدمه دیدن‌اش وجود دارد.

اگر امکان خرید بلیط یک صندلی اضافه برای کودک زیر دو سال‌تان را دارید، این کار را انجام دهید. بعضی مدل‌های صندلی ماشین بچه را می‌شود داخل هواپیما برد و با گذاشتن کودک روی این صندلی، هم می‌شود محیط آشنایی برای او درست کرد و هم خودتان راحت‌تر خواهید بود.

با حفظ آرامش خودتان، جلوی هیجان‌زده شدن کودک هم تا حد زیادی گرفته می‌شود.

اگر عضلات بلع موقع بلند شدن و نشستن هواپیما مشغول باشند، دیگر گوش‌درد نمی‌گیرید؛ چه خودتان و چه کودک‌تان. خوردن یک آب‌نبات یا شکلات، حتی نوشیدن شیر یا یک لیوان آب را فراموش نکنید. برای نوزادان، گذاشتن یک تکه پنبه در گوش‌شان هم می‌تواند درد را تسکین دهد.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
 • دفتر مهاجرت در اصفهان

  دفتر مهاجرتی در اصفهان امروزه تقاضا برای امرمهاجرت در ایران در ایران بسیاربالا رفته و موسس…
 • دفتر مهاجرتی در شیراز

  دفتر مهاجرتی در شیراز امروزه تقاضا برای امرمهاجرت در ایران در ایران بسیاربالا رفته و موسسا…
 • رقص سما قونیه

  داستان رقص سماع، داستان رشد روحی و معنوی است. رشدی که صوفیان را به عشق ناب الهی و پروردگار…
مطالب بیشتر از این نویسنده آرتین رایا
 • همه چیز درباره ی پنانگ

  همه چیز درباره ی پنانگ   پنانگ یکی از معروفترین مقاصد گردشگری و اقامتی مالزی محسوب می…
 • رقص سما قونیه

  داستان رقص سماع، داستان رشد روحی و معنوی است. رشدی که صوفیان را به عشق ناب الهی و پروردگار…
 • رقص محلی آذربایجان

  رقص محلی آذربایجان توسط مردم آذربایجانی کشور جمهوری آذربایجان و مردم منطقه آذربایجان ایران…
بارگذاری بیشتر در سرگرمی

دیدگاهتان را بنویسید

بررسی کنید

دفتر مهاجرت در اصفهان

دفتر مهاجرتی در اصفهان امروزه تقاضا برای امرمهاجرت در ایران در ایران بسیاربالا رفته و موسس…