شهر زیر زمینی کوبرپدی (از عجایب استرالیا)

تمامی این شهر که هزاران نفر را در خود جای داده است در یک حفره در زیر بیابان استرالیا پنهان شده است.

بدون شک شهر کوبِر پِدی (Coober Pedy) به عنوان یکی از منحصربفرد ترین شهرهای جهان ارزش دیدن دارد.

 

 

کوبر پدی شهر کوچکی در شمال ایالتِ استرالیای جنوبی (South Australia) کشور استرالیا است و در ۸۵۰ کیلومتری شمال شهر آدلاید در منطقه‌ی Stuart Highway واقع شده است. این منطقه دارای آب‌وهوای گرم و خشک است و ظاهراً متروکه به نظر می‌رسد. زمین این منطقه، صاف و هموار و بدون درخت و هر نوع پوشش گیاهی است. آنچه در این شهر می‌بینید تعدادی خانه‌ی پراکنده، تعدادی مهمانخانه، رستوران ، پاسگاه پلیس، یک مدرسه و یک بیمارستان است که در سمت شمال این منطقه ساخته‌شده‌اند. اما این فقط نیمی از شهر است. نیمه‌ی دیگر شهر در زیرزمین و در غارها و تونل‌های وسیعی که داگ‌اوتس (dug Outs) نامیده می‌شوند ساخته‌شده است. ساکنان شهر در این تونل‌های زیرزمینی برای خود، خانه، هتل، کافه و رستوران، کلیسا و سایر قسمت‌های مورد نیاز یک شهر را ساخته‌اند.

 

در مورد تاریخچه‌ی این شهر زیرزمینی گفته می‌شود که در سال ۱۸۱۵ ایجادشده است. یک پسر چهارده‌ساله به همراه پدرش و یک گروه اکتشافی برای استخراج طلا به این منطقه آمده و اردو زده بودند که این پسر به‌طور اتفاقی سنگ‌های قیمتی اُپال را در این منطقه کشف می‌کند. بعدازاین اتفاق ظرف چند سال صدها جوینده‌ی طلا به این منطقه هجوم می‌آورند و زمین‌های آن را زیرو رو می‌کنند. این افراد خیلی زود متوجه می‌شوند که زندگی بر روی سطح زمین در این منطقه‌ی گرم و خشک بسیارسخت و دشوار است، زیرا در فصل تابستان دمای هوا در این منطقه از ۴۰ درجه‌ی سلسیوس فراتر می‌رود. در این روزهای داغ، رطوبت نسبی هوا ندرتاً به بالای ۲۰ درصد می‌رسد و آسمان منطقه عموماً بدون ابر و دارای آفتاب بسیار سوزان است.

 

 

در سال ۱۹۱۵ در این منطقه معدن اوپال (opal) پیدا شد و کارگرانی که برای کار در این معدن آمده بودند به خاطر گرمای بیابان به ناچار در زیر زمین سکونت گزیدند چنانکه در سطح زمین هیچ نشانی از اقامت انسان وجود نداشت اما در زیر زمین شهری منحصربفرد ساخته شد. اقتصاد شهر کوبر پدی امروزه بیشتر بر صنعت توریسم استوار است تا معدن اوپال خود.

به گزارش روزنامه دیلی استار شبکه زیرزمینی زیر این بیابان هزاران کیلومتر طول دارد. مساحت این بیابان از جمع مساحت دو کشور فرانسه و آلمان نیز بیشتر است. در خانه های این شهر از وسایل و مبلمان معمولی استفاد شده و مراکز مختلفی از قبیل کلیسا، رستوران و هتل برای کسانی که قصد دارند چند شبی زندگی در دنیای زیر زمین را تجربه کنند ساخته شده است. دمای این شهر زیرزمینی در تمام طول سال بین ۲۳ تا ۲۵ درجه سانتیگراد بوده که هوای مطبوعی به شمار می آید.

این منطقه دارای آب‌وهوای گرم و خشک است و ظاهرا متروکه به نظر می‌رسد. زمین این منطقه، صاف و هموار و بدون درخت و هر نوع پوشش گیاهی است. آنچه در این شهر می‌بینید تعدادی خانه‌ی پراکنده، تعدادی مهمان‌خانه، رستوران ، پاسگاه پلیس، یک مدرسه و یک بیمارستان است که در سمت شمال این منطقه ساخته‌شده‌اند.

اما این فقط نیمی از شهر است. نیمه‌ی دیگر شهر در زیرزمین و در غارها و تونل‌های وسیعی که داگ‌اوتس (dug Outs) نامیده می‌شوند ساخته‌شده است. ساکنان شهر در این تونل‌های زیرزمینی برای خود، خانه، هتل، کافه و رستوران، کلیسا و سایر قسمت‌های مورد نیاز یک شهر را ساخته‌اند.

 

 

تابلوهای خطری که به ‌وفور در منطقه به چشم می‌خورد حالا به یک علامتی مشهور تبدیل شده است. در شهر کوبرپدی حدوداً ۲۵۰۰۰۰ دهانه‌ی تونل و معدن وجود دارد. این تابلوها به بازدیدکنندگان هشدار می‌دهد که هنگام قدم زدن در شهر کوبرپدی باید بسیار مراقب باشند.

اکنون این علائم هشدار دهنده جزو ویژگی‌های خاص این منطقه محسوب می‌شود و عکس آتها بر روی تی‌شرت، لیوان‌های قهوه‌خوری، پرچم‌های کوچک، کیف و بسیاری از اشیاء دیگر چاپ شده‌ است و توریست‌ها به عنوان سوغاتی آنهارا خریداری می‌کنند.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو تورهای مسافرتی مربوطه با آژانس مسافرتی آرتین رایا تماس بگیرید

شماره تماس : ۸۸۹۶۱۴۹۴

و یا برای  مشاهده پکیج تورهای مسافرتی اینجا را کلیک کنید.

 • شرایط مهاجرت به استرالیا

  شرایط مهاجرت به استرالیا ۲۰۱۸  و قوانین جدید مهاجرت به استرالیا را از منابع موثق استخراج ن…
 • اخذ ویزای استرالیا

  مدارک اصلی درخواست ویزای تحصیلی استرالیا مدارک تحصیلی گذرنامه پذیرش دانشگاه مدارک مالی جهت…
 • ۱۰ شهر برتر جهان برای زندگی

  بهترین شهر های جهان برای زندگی از دید واحد اطلاعات اکونومیست ۲۰۱۸ که در تازه ترین گزارش خو…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
 • دشت لاله های واژگون

  دشت لاله های واژگون دشت لاله های واژگون چهار محال و بختیاری یكی از زیباترین جلوه های بدیع …
 • راهنمای سفر به کاشان

  راهنمای سفر به کاشان کاشان یکی از زیباترین و قدیمی‌ترین شهرهای ایران است که هر سال میزبان …
 • راهنمای سفر به روسیه

  راهنمای سفر به روسیه روسیه پهناورترین کشور دنیا است و به دلیل همین پهناوری با کشورهای زیاد…
مطالب بیشتر از این نویسنده admin2
 • سفر هوایی با کودکان

  سرگرم کردن بچه‌ها روی زمین هم چندان کار آسانی نیست، چه برسد به وقت سفرهای هوایی که بچه‌ها …
 • صنعت هوانوردی از ابتدا تا امروز

  رویای پرواز مدتها بود که دست از سر ارویل و ویلبر رایت برنمیداشت و همواره آن دو را مشغول خو…
 • دشت لاله های واژگون

  دشت لاله های واژگون دشت لاله های واژگون چهار محال و بختیاری یكی از زیباترین جلوه های بدیع …
بارگذاری بیشتر در سرگرمی

دیدگاهتان را بنویسید

بررسی کنید

دشت لاله های واژگون

دشت لاله های واژگون دشت لاله های واژگون چهار محال و بختیاری یكی از زیباترین جلوه های بدیع …