شاهکار پیکر تراشی ایران باستان

بیشاپور و غار شاپور اول ساسانی

 

 

غار شاپور از مهم‌ترین غارهای طبیعی و تاریخی ایران است که تاکنون هیچ‌کس نتوانسته به انتهای آن راه یابد.

شهرستان کازرون در استان فارس از مناطق گردشگری، تاریخی و باستانی مهم ایران است و جاذبه‌های گردشگری بسیار و آثار تاریخی فراوانی را دربر دارد. کازرون شهری است که در زمان ساسانیان بنیان نهاده شده‌است. کازرون در دوره هخامنشیان به گازرا شهرت داشته‌ است و در زمان ساسانیان توسط شاپور اول از نو ساخته شد. کازرون در آن زمان به بلدالعتیق شهرت داشته و از توابع بیشاپور بوده‌ است. شهر بیشاپور در شمال بلدالعتیق به فرمان شاپور یکم ساسانی تشکیل شده است و پایتخت زمستانی او و یکی از مشهورترین و مهمترین شهرهای ساسانیان بوده است.

 

 

از جاذبه‌های شهرستان کازرون می‌توان به شهر تاریخی بیشاپور و مجسمه شاپور اول در غار شاپور اشاره کرد. غار شاپور هم اکنون یکی از جاذبه‌های جذاب گردشگری طبیعی و تاریخی این شهرستان است. برخی غارها نه تنها از مناظر طبیعی چشم‌نوازی برخوردارند بلکه جذابیت آن‌ها با میراث فرهنگی نیز گره خورده است و از دو جنبه تاریخی و طبیعی جایگاه ویژه‌ای نیز دارند. یکی از این غارها، غار شاپور در این شهرستان است که نه تنها از جذابیت طبیعی برخوردار است بلکه وجود مجسمه تاریخی شاپور عنصر تاریخی نیز برای آن رقم زده است.

 

 

بیشاپور مهمترین پایتخت ساسانیان بود و غار شاپور در این شهر، در ارتفاع حدود ۸۰۰ متری از سطح زمین قرار گرفته است. غاری که دهانه آن به حدود ۳۰ متر می رسد و در ورودی آن یکی از عظیم ترین و عجیب ترین مجسمه های ایران قرار گرفته است. مجسمه شاپور از یک ستون چکیده غول پیکر که در این غار وجود داشته تراشیده شده و با وجود گذشت ۱۷۰۰سال هم چنان پابرجا است هر چند با دو دست شکسته.

 

 

ما باید بدانید که این تنها مجسمه باقی مانده از دوران باستان است که حدود ۷ متر ارتفاع و ۳متر پهنا دارد. غار شاپور بر روی دیواره کوهی که دشت تنگ چوگان را به شکل نیم دایره در بر گرفته، زایش یافته است. دیوارههای ورودی تنگه پوشیده از نقش برجستههایی تراشیده شده بر روی سنگ هستند که هر یک بخشی از تاریخ دوره ساسانیان را به نمایش گذاشتهاند. در سمت راست ورودی تنگه آثار قلعهای، که گویا محل نگهبانی از شهر بیشابور بوده است، به چشم میخورد. کف دره بستر رود شاپور است که آب آن از طریق کانالهایی متعدد به داخل شهر منتقل میشده است.

در زمان سلطنت محمد رضا شاه بزرگ ارتشتاران، دومین پادشاه سلسله پهلوی مجسمه شاپور اول، شاهنشاه دوم سلسله ساسانی که بیش از هزار سال بخاک افتاده بود به همت ارتشیان ایران مجدداً برپا گردید.

 

 

فرمان دائر به برپا ساختن مجسمه بوسیله ارتشبد دکتر بهرام آریانا رئیس ستاد بزرگ ارتشتاران، به سرلشکر (بعدها سپهبد) محمد تقی مجیدی فرمانده سپاه پنج فارس ابلاغ و پس از شش ماه تلاش شبانه‌روزی در ساعت هفده روز بیست و ششم بهمن ماه یکهزار و سیصد و سی و شش خورشیدی مجسمه به جای خویش استوار گشت. این تلاش تحت رهبری و نظارت مستقیم سرلشکر محمد تقی مجیدی فرمانده سپاه ۵ و توسط هفت نفر از افسران و یکنفر غیرنظامی انجام شد. نظامیانی که در این طرح شرکت داشتند عبارت بودند از: ۱ سرگرد فنی احمد بیضائی ۲ سروان پیاده کریم خرقانی ۳ ستوان یکم مهندس حسن بختیاری ۴ ستوان یکم پیاده غلامعلی آیرملو ۵ ستوان دوم مهندس جواد عمادی ده حقی ۶ ستوان دوم پیاده اصغر شکور ۷ ستوان سوم پیاده مصطفی افراسیابی ۸ غیرنظامی استاد موسی مختاری و بالغ بر دویست نفر درجه دار و سرباز و افزارمند پادگانهای شیراز و کازرون که نام آن‌ها در دستور سپاه ۵ درج گردید. علاوه بر برپا کردن مجسمه تکمیل جاده اتومبیل رو از رودخانه شاپور تا ایستگاه اتومبیل و احداث راه سواره رو کوهستانی از ایستگاه اتومبیل تا پای دهانه غار و ساختن دویست و سی پله با سنگ تراشیده شده و نرده آهنی و ساختمان پیدار مسطحه با دیواره سنگی و پله‌های مربوط در داخل غار نیز توسط افسران و افراد نامبرده بالا ساخته و پرداخته شده‌است.

 

در دهانه غار دو کتیبه سنگی وجود دارد که یکی از آنها ترجمه کتیبه شاپور در نقش رجب و دیگری نحوه برپاسازی مجدد مجسمه پس از ۱۰۰۰ سال در سال ۱۳۳۶ توسط ارتش را شرح می‌دهد. هر دو کتیبه توسط ارتش در دوره پهلوی ایجاد شده است.

 

 

در سال ۲۰۱۸ غار شاپور همراه با برخی دیگر از مناطق تاریخی استان فارس واقع در فیروزآباد، سروستان و بیشاپور در میراث جهانی یونسکو بعنوان آثار دوره ساسانی به ثبت رسیدند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو هتل یا تورهای نوروزی  با آژانس مسافرتی آرتین رایا تماس بگیرید

شماره تماس : ۸۸۹۶۱۴۹۴

و یا برای  مشاهده پکیج های نوروزی اینجا را کلیک کنید.

 • دشت لاله های واژگون

  دشت لاله های واژگون دشت لاله های واژگون چهار محال و بختیاری یكی از زیباترین جلوه های بدیع …
 • جاذبه های کربلا

  جاذبه های کربلا کربلا جزو شهرهای مذهبی جهان و شیعیان است و مهم‌ترین جاذبه‌ی آن‌ها وجود مرق…
 • هدایت هوشمندانه سیلاب در سازه های آبی شوشتر

  هدایت هوشمندانه سیلاب در سازه های آبی شوشتر سازه های آبی دوهزار ساله شوشتر سیلاب را هدایت …
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
 • ویزا دانمارک

  ویزای توریستی دانمارک ویزای توریستی دانمارک ، با توجه به آنکه کشور دانمارک در بخش اسکاندین…
 • ویزا تجاری کانادا

  ویزای تجاری کانادا همه افرادی که می‌خواهند به کشور کانادا سفر کنند، به ویزای توریستی یا مج…
 • اقامت اسپانیا

  تمکن مالی اسپانیا اقامت از طریق تمکن مالی اسپانیا روش محبوب مهاجرتی در سال ۲۰۲۰ در خصوص مه…
مطالب بیشتر از این نویسنده admin2
 • همه چیز درباره ی پنانگ

  همه چیز درباره ی پنانگ   پنانگ یکی از معروفترین مقاصد گردشگری و اقامتی مالزی محسوب می…
 • رقص سما قونیه

  داستان رقص سماع، داستان رشد روحی و معنوی است. رشدی که صوفیان را به عشق ناب الهی و پروردگار…
 • رقص محلی آذربایجان

  رقص محلی آذربایجان توسط مردم آذربایجانی کشور جمهوری آذربایجان و مردم منطقه آذربایجان ایران…
بارگذاری بیشتر در سرگرمی

دیدگاهتان را بنویسید

بررسی کنید

ویزا دانمارک

ویزای توریستی دانمارک ویزای توریستی دانمارک ، با توجه به آنکه کشور دانمارک در بخش اسکاندین…