درباره مارماریس
مارماریس شهری بندری در جنوب غربی کشور ترکیه است، که به دلیل نزدیکی این شهر به دریا و همچنین وجود دو لنگرگاه اصلی همگی سبب شده اند تا این شهر، مرکزی برای کشتی رانی و غواصی به شمار برود.
مارماریس گوشه ای از بهشت است که در طول سال می توان همنشینی همه طیف های رنگ های سبز و آبی را در آن مشاهده نمود. فراوانی گردشگاه های موجود در کناره سواحل طولانی، وجود بندرهای طبیعی، نزدیکی به شهرهای آنتیک، زیبایی های طبیعی، امکانات تور آبی، بنادر مدرن کشتی های تفریحی، امکانات مناسب خلیج برای هر نوع ورزش های آبی، هتل های ۵ ستاره تا پانسیون های بسیار خوب، شهری بهشتی را به وجود آورده است که همه ی گردشگران با هر نوع سلیقه می توانند تعطیلات دلخواه خود را در آن جا بگذرانند

 

 

موقعیت جغرافیایی مارماریس

شهر مارماریس از لحاظ جغرافیایی بین سواحل اژه و مدیترانه ای قرار گرفته است. این شهر به‌دلیل واقع شدن میان رشته‌کوه‌های کنار دریا بسیار مشهور است. مساحت شهر مارماریس در ترکیه ۸۷۸ کیلومتر مربع بوده و جمعیت حاضر در آن طبق آمار سرشماری که در سال ۲۰۱۲ انجام شده حدود ۳۴۰۴۷ نفر بوده است. نام «مارماریس» از کلمهٔ«مرمر» گرفته شده‌است. دلیل این نام‌گذاری، وجود سنگ مرمر در منطقهٔ مارماریس است

 

اب و هوای مارماریس

مارماریس به واسطه ی داشتن آب و هوای مدیترانه ای، در زمستان نیز دارای هوای معتدل بوده و امکان شنا کردن در سواحل آن وجود دارد.

مارماریس که تحت تاثیر آب و هوای مدیترانه ای می باشد، دارای تابستان هایی گرم و خشک و زمستان هایی معتدل و بارانی است.

 

 

دیدنی های مارماریس

قلعه ی مارماریس
این قلعه که به نظر می رسد از سوی ion ها ساخته شده باشد، در دوره اسکندر کبیر بازسازی شده و از طرف سلطان سلیمان قانونی در اثنای مسافرت به رودوس در سال ۱۵۲۲ به وسعت زیادی توسعه یافته و تعمیر گردیده است. از بالای قلعه می توان در شب و روز مناظر بدیع مارماریس را مشاهده نمود.

 

پیسکوس

خرابه های پیسکوس یک شهر بندری بسیار مهم در منطقه باستانی کاریا بوردا است و می توان از بالای تپه ی Asar در شمال مارماریس آن را مشاهده نمود. دیوار حصارها هنوز هم پا بر جاست.

 

لوریما
در منطقه ای که قبلا به نام توپخانه نامیده می شد و اکنون در منتهی الیه جنوب غربی شبه جزیره بوزبورون قرار دارد، قصبه لوریما ساخته شده است. جالب ترین بنا در محوطه مسکونی، استحکاماتی است که بر روی بورونباشی واقع شده و به خوبی حفاظت گردیده است. در این استحکامات که در کناره جزیره رودوس و از سنگ های تراشیده شده منظم ساخته شده، ۹ برج مربعی وجود دارد. امروزه فقط برج شمالی آن قابل مشاهده است.

اموس
به خرابه های آموس باستانی، می توان از شمال غرب گردشگاه کوملوبوک و از تپه ای که آثارجیک نامیده می شود رفت و آمد نمود. آموس از یک تئاتر، پرستشگاه و پایه چند مجسمه بر روی یک تپه تشکیل شده است. اطراف آموس با حصارهایی متعلق به همان دوران محصور شده است. تئاتر آموس که دومین تئاتر از ۳ تئاتر ساحل مقابل رودوس است، امروزه در وضعیت خوبی می باشد و می توان جایگاه ها، دیوارهای کناری و ۳ اتاق صحنه را از یکدیگر تفکیک نمود.

کلئوپاترا و یا جزایر شهری
شامل جزیره کاخ (جزیره کلئوپاترا)، جزیره میانی و جزیره کوچک می باشد. در جزیره کاخ که از دوران روم به جای مانده، تفریحگاه Cedrea قدیم دیده می شود. از دور دست ها نیز خرابه های حصارها به سهولت دیده می شود. در گردشگاه کوچک سمت شمال غربی جزیره، یک پلاژ جالب وجود دارد که طبق افسانه ها این پلاژ کوچک محل شنا کردن کلئوپاترا و مارک آنتونیوس بوده و شن های ساحل آن به وسیله کشتی از آفریقا آورده شده است. طبق روایات این شن هم اکنون فقط در مصر دیده می شود.

هیداس

خرابه های حصار هیداس در ۳۵ کیلومتری مارماریس و بر روی جاده Erine-Bybassion قرار دارد. در جنوب این خرابه ها یک آرامگاه دیده می شود. در ۳ کیلومتری هیداس نیز یک برج نگهبانی ساحلی و چند گور بر روی این برج قرار دارد. قصبه باستانی هیداس در تفریحگاه سلیمیه واقع در شمال جزیره بوزبورون قرار دارد.

ارینه
در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی مارماریس و در مسیر جاده راتچا راهی به سمت بوزبورون قرار دارد. پس از طی حدود ۲ کیلومتر جاده آسفالته به روستای حصار اونو می رسیم. تفریحگاه باستانی در ۳ کیلومتری جاده جنگلی این روستا قرار دارد. در ارینه آثار باقیمانده از دوران روم قرار دارد

کاستابوس
این تفریحگاه باستانی در منطقه پازارلیک در نزدیکی روستای حصارلیک قرار دارد. به این مکان مقدس که در کوه ارن Eren قرار دارد با یک صعود یک ساعتی می توان رسید. این بنا که متعلق به قرن ۴ پیش از میلاد بوده و به سبک ایون ion ساخته شده دارای علائمی از تمدن DOR ها نیز می باشد. در این جا پایه های پرستشگاه قابل مشاهده است. دیوارهای بسیار جالب این محوطه تا به امروز پا بر جا مانده است. تئاتر خرابه ای که در جنوب قرار دارد، همراه با پرستشگاه، تنها اثر موجود در منطقه است.

ساراندا

در ۴۵ کیلومتری مارماریس و در نزدیکی روستای سووت امروزی قرار دارد. در ساراندا که در دوران روم و بیزانس یک منطقه مسکونی دائمی بوده است، آثار چند بنای متعلق به بیزانس دیده می شود.

بایباسیوس
چنان چه از جاده ارینه به طرف بوزبورون حرکت نماییم با خرابه های شهر باستانی بایباسیوس برخورد می کنیم. روستای اورهانیه امروزی در دامنه تپه ای که این آثار بر روی آن قرار دارد ساخته شده است. آثار حصار شهر به طور پراکنده در داخل جنگل قرار دارد.

ارامگاه ساریانا

در محله ساریانا و در کنار یک مسجد قرار دارد. سلطان سلیمان قانونی پیش از سفر رودوس در این مکان به زیارت فاطمه آنا که کهانت وی مشهور بود می رود و پس از جواب مثبت گرفتن اقدام به محاصره رودوس می نماید. پیش از حرکت از مارماریس هزاران سرباز عثمانی با شیر دوشیده شده از گاو فاطمه آنا صبحانه خورده و عازم سفر می شوند.

مسجد ابراهیم اقا

این مسجد از طرف ابراهیم آقا در سال ۱۷۸۹ در محله کمر آلتی ساخته شده است. گنبد بزرگ آن از نظر معماری بسیار جالب است.

جزیره جنت

با یک سفر ۳۰ دقیقه ای می توان به این جزیره که در واقع یک شبه جزیره است و کاملا از جنگل پوشیده شده می توان رفت و آمد نمود. در جزیره جنت که دارای رستوران و خدمات رفاهی است در طول فصل گردشگری، تورهای قایقرانی برگزار شده و محل مناسبی برای شنا و تفریح است.

غار فسفری

این غار طبیعی یکی از مقاصد تورهای قایقرانی تورونچ و کوملوبوک است. در آب های به رنگ فیروزه ای و سبز آن که یادآور آکواریوم است، امکان شنا کردن وجود دارد.

ایچلر

در ۱۰ کیلومتری شهر قرار داشته و با تاسیسات گردشگری، پلاژ و اماکن تفریحی، علاوه بر آن که یکی از مناطق ویژه گردشگری است با آب آشامیدنی خود که برای دستگاه گوارش مفید است نیز جلب توجه می کند.

کوملوبوک

در ۶ کیلومتری تورونچ قرار داشته و از طریق دریا نیز می توان به آن جا تردد نمود. در این منطقه با رنگ های آبی و سبز در هم ادغام شده و با دریای تمیز و ساحل شنی بسیار عالی خود، یکی از پلاژهای مورد توجه اکثر گردشگران است.
تنگه یالانجی
این قطعه خشکی پس از آن که کاپیتان یک کشتی در یک هوای طوفانی به گمان این که این راه به خلیج متصل می شود قصد عبور از آن جا را داشت ولی به گل نشست، به تنگه یالانجی (دروغین) مشهور شد. این منطقه که دارای کارگاه قایق سازی چوبی است از مکان هایی است که حتما باید در آن گردش نمود.
ابشار تورگوت
از جاده روستای تورگوت که در ۳۵ کیلومتری مارماریس قرار دارد، با یک پیاده روی ۱۵ دقیقه ای می توان به این آبشار که از ارتفاع ۱۰ متری سرازیر می شود رسید.
بوزبورون
در ۵۰ کیلومتری غرب مارماریس قرار داشته و یکی از استراحتگاه ها و توقفگاه های اتوبوس ها است. عسل کاج و گل آویشن این منطقه بسیار مشهور است. یک درخت کهنسال ۱۰۰۰ ساله در این روستا قرار دارد. در این روستا در تاریخ های ۲۸-۲۶ اکتبر یک فستیوال بین المللی برگزار می شود.
قایقرانی
خلیج مارماریس که یک بندر طبیعی است دارای ۳ گذرگاه با ظرفیت ۱۱۰۰ قایق می باشد و یکی از کانون های تور آبی ترکیه بوده و جهت توسعه توریسم قایق سواری در منطقه، همه ساله جشنواره های مختلفی برگزار می شود.

موزه مارماریس
موزه مارماریس که در داخل قلعه واقع در پشت بندر کشتی های تفریحی قرار دارد، با بازسازی قلعه در بین سال های ۹۰-۱۹۸۰ در سال ۱۹۹۱ برای بازدید عموم آماده و افتتاح شده است. از ورودی آن که سقفی با معماری ضربی دارد وارد حیاط شده و با پلکان های سمت چپ و راست محوطه می توان به حصارها رفت و آمد نمود. دو مکان به عنوان سالن باستان شناسی آماده شده است. در این سالن ها قندیل های خشتی، آثار شیشه ای، سکه ها و اشیا تزئینی متعلق به دوران هلینیستیHellenisti ، روم و بیزانس که در حفاری های نواحی کنیدوس، بورگاز و حصار اونو به دست آمده به نمایش در آمده است. در سالن Etnografy نیز، کالاهای مورد استفاده روزانه، بافتنی، فرش، گلیم، مبلمان، لوازم مسی آشپزخانه، سلاح ها و لوازم زینتی متعلق به سال های آخر دوران عثمانی به نمایش گذاشته شده است. در حیاط نیز انواع مختلفی از آثار سنگی وجود دارد.

 

 

 

  پارک آبی آتلانتیس مارماریس |  Marmaris Atlantis Waterpark

 

پارک آبی آتلانتیس در مارماریس، بزرگترین پارک آبی در این شهره که در سال ۱۹۹۷ تأسیس شده است. پارک آبی آتلانتیس برای تمام گروه های سنی تفریحات متفاوتی مثل سرسره های آبی، استخر کودکان، استخرموج دار، زمین کوچک گلف، بولینگ، رستوران، بار و … رو پیشنهاد میدهد، که یکی از بهترین تفریحات ترکیه به شمار میرود. این پارک آبی با داشتن ساحل اختصاصی و تختهای آفتاب گیر همراه با چتر به صورت رایگان، مکان مناسبی برای گذراندن یک روز سرشار از خوشی و از بهترین جاذبه های تفریحی مارماریس است.

مراکز خرید مارماریس

 

 

 

 بازار بزرگ یا کارسی مارکت| Carsi Market

    آدرس: Tepe, 38. Sok., 48700 Marmaris/Muğla, Turkey

    نتسل مارینا | Netsel Marina

    آدرس: Sarıana Mahallesi, 48700 Marmaris/Muğla, Turkey

    آیکملر | Icmeler

    آدرس: İçmeler Mahallesi 48720 Marmaris/Muğla, Turkey

بازار بزرگ یا کارسی مارکت

 

 

رستوران های پیشنهادی شهر مارماریس ترکیه:

    رستوران سمدان |  Samdan Restaurant

محبوب ترین رستوران شهر مارماریس سمدان است که از دید تورست ها در این رستوران می توانید خوشمزه ترین غذاهای دریایی و ترکی را میل کنید. البته علاوه بر غذاهای دریایی و ترکی می توانید در این رستوران فست فود هم سرو کنید.
  رستوران پیکادیلی |  Piccadilly Restaurant

در این رستوران انواع غذاهای مدیترانه ای، انگلیسی و همچنین پیتزاهای فوق العاده ای سرو می شود. محیط رستوران بسیار دوستانه و سطح قیمت ها هم متوسط است.

    رستوران د گریت کورنر استیک هاوس |  The Great Corner Steak House

اگر هم خواستید در شهر مارماریس ترکیه استیک میل کنید، می توانید به رستوران د گرینت کورنر بروید. بهترین استیک های این شهر در این رستوران سرو می شد. در این رستوران علاوه بر استیک، انواع غذاهای مکزیکی، هندی و انگلیسی هم ارائه می شود که همگی خیلی خوشمزه هستند.

 

دسرهای خوشمزه در ترکیه

تورهای اپشنال مارماریس :

۱- شبهای ترکی

۲- جزیره کلئوپاترا

۳- کواد سافاری (Quad Safari)

۴- ساحل لاکپشت ها و دالیان

۵- حمام ترکی

۶- پاموکاله ( از عجایب هفت گانه جهان)

۷- افسوس (Ephesus)

۸- تور غواصی

۹- تور ماهیگیری

۱۰- تور روستا گردی

۱۱- تور جزیره رودس (نیاز به ویزای شنگن دارد)
۱۲_ شام در کشتی

 

 

 

راه های ارتباطی با ایران:

برای ارتباط با ایران بهتر است از موبایل خودتان، ایرانسل یا همراه اول استفاده نکنید به دلیل آنکه هزینه آن زیاد می‌شود. بهترین راه برای ارتباط با ایران استفاده از سیم کارت های اعتباری ترکیه می باشد که در حدود ۱۵ دلار قیمت دارند.

اطلاعات کلی در شهر مارماریس ترکیه

 

زبان رسمی: ترکی استانبولی

واحد پول: لیر ترکیه

نوع برق شهری: ۲۳۰ ولت/ ۵۰ هرتز

کد کشور: ۹۰+

شماره‌های اضطراری: ۱۱۲

اختلاف ساعت مارماریس نسبت به تهران: یک ساعت و نیم از تهران عقب‌تر است.

فرودگاه‌های بین‌المللی:  فرودگاه دالامان مارماریس

 

بایدها و نبایدها در شهر مارماریس ترکیه

از آنجایی که ترکیه کشوری مسلمان به شمار می رود به همین دلیل زمان بازدید از مراکز مذهبی باید پوشش مناسب داشته باشید.

هرگز در مکان های عمومی سیگار نکشید.

هرگز در مکان‌های عمومی بلند صحبت نکنید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو هتل یا تورهای نوروزی  با آژانس مسافرتی آرتین رایا تماس بگیرید

شماره تماس : ۸۸۹۶۱۴۹۴

و یا برای  مشاهده پکیج های نوروزی اینجا را کلیک کنید.

 

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
  • دشت لاله های واژگون

    دشت لاله های واژگون دشت لاله های واژگون چهار محال و بختیاری یكی از زیباترین جلوه های بدیع …
  • راهنمای سفر به کاشان

    راهنمای سفر به کاشان کاشان یکی از زیباترین و قدیمی‌ترین شهرهای ایران است که هر سال میزبان …
  • راهنمای سفر به روسیه

    راهنمای سفر به روسیه روسیه پهناورترین کشور دنیا است و به دلیل همین پهناوری با کشورهای زیاد…
مطالب بیشتر از این نویسنده admin2
بارگذاری بیشتر در سبک زندگی

دیدگاهتان را بنویسید

بررسی کنید

دشت لاله های واژگون

دشت لاله های واژگون دشت لاله های واژگون چهار محال و بختیاری یكی از زیباترین جلوه های بدیع …