وان یکی از شهرهای زیبا و تاریخی ترکیه می باشد که در شرق ترکیه واقع شده است و بدلیل قرارگیری در کنار دریاچه وان دارای  آب و هوایی معتدل و دلپذیر می باشد. وان دارای جمعیت ۴۰۰ نفری می باشد و بدلیل دارا بودن مراکز خرید و جاذبه های تاریخی زیبا سالانه مورد توجه گردشگران زیادی ازکشورهای مختلف قرار گرفته است. بر طبق آمار یکی از اصلی ترین گردشگران وان ترکیه را گردشگران ایرانی تشکیل می دهند و در سال های اخیر تور وان ترکیه در ایران مورد استقبال زیادی قرار گرفته است. تور زمینی وان ترکیه از پرطرفدارترین تورهای زمینی خارجی است که همه ساله در فصل بهار و تابستان برگزار می گردد.

 

 

راه های سفر به وان بصورت زمینی

تور وان ترکیه از ایران به صورت زمینی انجام می گیرد و امکان برگزاری تور وان ترکیه بصورت هوایی وجود ندارد. برای تور وان ترکیه بصورت زمینی، چند مسیر وجود دارد:

جهت مسافرت از تهران به وان ترکیه باید از شهرهای قزوین، زنجان، تبریز عبور کرد و سپس با توجه به انتخاب یکی از ‏سه مرز خروجی زمینی بازرگان، رازی و سرو که به ترتیب از شهرهای ماکو، خوی و ارومیه می گذرند، ادامه مسیر داد. ‏فاصله شهر ارومیه تا وان نیز حدودا ۲۹۰ کیلومتر و ۴ ساعت می باشد.‏

مسیر دیگر مسافرت به وان ترکیه استفاده از قطار تهران – وان می باشد که هر هفته یک بار بین این دو شهر رفت و آمد ‏می کند. مسافرت با قطار علیرغم امکان استراحت در طول راه، ‏به علت معطلی های زیاد در مرز به علت بازرسی های متعدد توسط گمرک ترکیه، دارند.

وان شهری در شرق ترکیه است با عجایب منحصر به فرد، یکی از آنها گونه نادری از گربه هاست که در اطراف رودخانه “وان” زندگی میکنند. این گربه ها چشمان رنگی جالبی دارند، یک چشم به رنگ کهربا و دیگری آبی، جالبتر اینکه علاقه زیادی برای شنا در دریاچه پهناور ” وان” دارند

غیر از این گربه های عجیب و غریب، تاریخ ریشه دار و کهن این شهر افتخار دیگری  است که در سفر با تور وان از آن دیدن میکنید وقدمت آن به ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد برمیگردد. تمدنها و حکومتهای متفاوتی به تاریخ آن شکل داده اند از قبیل، اورارتی ها، ارمنی ها، بیزانتین، سلجوقیان و اوتومان.

هر کدام از این دوران ها بناهای پر اهمیتی از خود به جا گذاشتند مثل قلعه نظامی ” اورارتیان” و کلیسای مسیحی ” ارمنیها”. طبیعت هم این شهر را  به زیبایی نقش کرده، با رودخانه ای که بزرگترین مخزن آب در ترکیه است.

 

سه مرز زمینی برای مسافرت به وان میان ایران و ترکیه وجود دارد:

مرز رازی- کاپیکوی

مرز سرو- اسندره

مرز بازرگان- گورباغ

مرز زمینی رازی کوتاه ترین مسیر برای رسیدن به وان هست و از لحاظ زمانی از مرز رازی تا وان یک ساعت و نیم راهه. برای رفتن به این مرز باید به شهر تبریز و سپس خوی و از اونجا مرز رازی رفت. فاصله تهران تا تبریز ۷ ساعت و از تبریز تا مرز رازی ۳ تا ۳:۳۰ ساعت و از این مرز تا شهر وان (۹۹ کیلومتر) حدود ۱:۳۰ ساعت می باشد. یکی از معایب این مرز اینه که محدودیت زمانی داره بدین معنی که از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر باز هست و در حقیقت رفت و آمد از این مرز برای کسانی خوبه که می خوان با وسیله شخصی خودشون برن چون بنزین کمتری مصرف می کنن. البته نباید فراموش کرد که حداقل ۲ ساعت قبل از بسته شدن مرز باید اونجا بود.

مرز زمینی سرو (Sero) مثل مرز رازی محدودیت زمانی نداره و همیشه فعاله، به همین دلیل اکثر کسانی که با تور به شهر وان سفر می کنند از این مرز عبور می کنند. دسترسی به این مرز، از طریق شهر ارومیه است. بدین ترتیب که بعد از شهر تبریز به سمت ارومیه و سپس به طرف مرز حرکت می کنید. از تبریز تا ارومیه ۳ ساعت، از ارومیه تا مرز سرو (حدود ۳۰ کیلومتر) ۳۰ دقیقه و از مرز سرو تا وان هم (۲۹۰ کیلومتر) ۴ ساعت می باشد. جاده وان از این مرز یه جاده کوهستانی و کمابیش پرپیچ و خم و با توجه به طولانی بودن مسیر، کسانی که حالشون بد می شه حتماً ۱۰ دقیقه قبل از حرکت قرص تهوع سفر رو بخورن.

مرز آخری که برای رفتن به وان وجود دارد مرز بازرگان هست. این مرز هم به علت اینکه یک مرز ترانزیتی است در تمام ساعات شبانه روز فعاله و مرز منظم و مرتبی ست. مرز بازرگان از تبریز ۲۹۰ کیلومتر فاصله داره و حدود ۴ ساعت زمان می بره، جاده ش هم نسبتاً مناسبه. بعد از وارد شدن به ترکیه مسافت تا شهر وان حدود ۲۰۰ کیلومتر و ۳:۳۰ می باشد.

جمع بندی زمانی :

تهران تا تبریز : ۷ ساعت * تهران تا ارومیه : ۹:۳۰-۱۰ ساعت * تبریز تا ارومیه : ۲:۳۰- ۳ ساعت

تبریز تا مرز رازی : ۳-۳:۳۰ ساعت * ارومیه تا مرز سرو : ۳۰ دقیقه * تبریز تا مرز بازرگان : ۴ ساعت

مرز رازی تا شهر وان : ۱- ۱:۳۰ ساعت * مرز سرو تا شهر وان : ۴ ساعت * مرز بازرگان تا شهر وان : ۳:۳۰ ساعت

 

 

اسم قدیمی وان اورارتو (Urartu) بوده، مردم خونگرم و مذهبی داره و بیشتر خانم ها حجاب دارند. قابل انکار نیست که وان با اینکه چندسال پیش زلزله سختی رو پشت سر گذاشته، به سرعت در حال پیشرفته و به زودی به یکی از مکان های گردشگری پربازدید تبدیل می شه. آثار پیشرفت در طول چند روزی که ما در شهر بودیم به خوبی مشهود بود. بعد از رسیدن به شهر ما رو برای تحویل گرفتن اتاق ها به هتل بردن. هتل ما یه هتل چهارستاره به اسم Resmina بود که نزدیک میدان اصلی شهر قرار داشت. مهمترین و اصلی ترین میدان شهر، بشیول به معنی ۵ راه هست، چرا که ۵ تا خیابون اصلی به این میدان راه دارند. البته این طور که من متوجه شدم اسم قدیم این میدان بشیول بوده و اسم جدیدی که پای تابلوی میدان نوشته شده بود VANGOLU INCI KEFALI BALIGI هستش. نماد این میدان هم چندتا ماهی ست.

 

میدان بشیول

شهر دوتا خیابون اصلی و مهم داره به اسم خیابون جمهوریت (Cumhuriyet) و کاظم کارابکیر (Kazim Karabekir) که همه برندها، رستوران ها، کافی شاپ ها و فروشگاه های وان توی این دوتا خیابون قرار دارن.

میدان بشیول و خیابان های جمهوریت و کاظم کارابکیر

پس از تحویل اتاق ها برای خوردن ناهار رفتیم. خوراک های وان وعده های غذایی بسیار لذیذ، مقوی و حجیم هستن که قیمت بسیار پایینی دارن و به نظر من کیفیت غذاهای وان از استانبول هم بهتر بود چرا که گوشت دام وان به خاطر استفاده از چراگاه های طبیعی بدون شک لذیذتره. یکی از عاداتی که مردم وان داشتن این بود که بعد از تموم شدن غذا یه محلولی به نام کلونیا روی دست مشتری ها می ریختن. این محلول شفاف رنگ خاصیت ضدعفونی داره و توی بیشتر رستوران های این شهر استفاده می شه. پس از صرف ناهار تصمیم گرفتیم برای آشنایی بیشتر با شهر کمی توی کوچه پس کوچه ها و مرکز شهر قدم بزنیم.

اسکله دریاچه

دریاچه وان بزرگترین دریاچه ترکیه  است و آب ان بسیار  تمیز و خوش رنگ است ، مسیر هم بسیار زیبا و سرسبزاست  و آرامش فوق العاده ای دارد.

 

 

جاذبه‌های گردشگری شهر وان

وان یکی از شهرهای تاریخی تاریخی ترکیه است و قدمت آن به ۷ هزار سال قبل از میلاد می‌رسد و در دوران تمدن اورارتویی پایتخت شد و هم‌اکنون نیز نشانه‌هایی از این تمدن دیده می‌شود. این شهر آثار تاریخی و طبیعی بسیار جالب و دیدنی دارد که به معرفی آن‌ها می‌پردازیم:

قلعه‌ی وان

قلعه‌ی وان یکی از قلعه‌های تاریخی این شهر است که قدمت آن به ۹ قرن قبل از میلاد می‌رسد. این قلعه بر فراز کوه‌های ساحل شرقی دریاچه‌ی وان و در فاصله‌ی ۵ کیلومتری مرکز شهر قرار گرفته است و با یک پیاده‌روی کوتاه می‌توانید به دامنه‌های این کوه و قلعه برسید. امروزه از این قلعه‌ی باشکوه به جز مخروبه‌ای با ستون‌های عظیم و دیوارهای سر به فلک کشیده چیزی باقی نمانده است. اگر در فصل بهار و تابستان به این قلعه بروید، با طبیعتی بسیار زیبا و شگفت انگیز مواجه می‌شوید که می‌تواند زمینه‌ی زیبایی برای عکس‌هایتان باشد.

در شهر وان علاوه‌بر این قلعه، قلعه‌های دیگری با نام‌های هوشاب، آغارتی، چاووش تپه، آیانیس، توپراک کاله و انزاف وجود دارد که همگی نشان از تاریخ و تمدن کهن این شهر دارد.

مناسب برای: پیاده‌روی، افراد ماجراجو و دوستدار مکان‌های تاریخی

نکته:    چون این قلعه بالای کوه قرار دارد، حتما لباس و کفش مناسب به‌همراه داشته باشید.

 

 

قلعه وان و خانه گربه ها:

در سال ۱۹۹۹ نسل گربه های وان رو به انقراض بود و حدود ۹۰ گربه از این نژاد باقیمانده بود، به همین دلیل دولت ترکیه برای نگهداری و ازدیاد نسل اونها مرکزی تاسیس کرد که به خانه ی گربه وان (Van Kedisi Evi) مشهوراست و نزدیک دانشگاه یوزینجی ایل شهر وان هست و کلا مسیر رفتنش با مسیر قلعه وان متفاوت میباشد.  نژاد کمیاب گربه های شهر وان اغلب سفید و پشمالو هستن و علت معروف بودنشان متفاوت بودن رنگ چشم هاشان میباشد ، رنگ یکی از چشمهای این گربه ها آبی و چشم دیگه انها کهربایی. در مورد این گربه ها گفته می شه که بر خلاف سایر همنوعان خود که از خیس شدن فراری هستند، بسیار به آب و آبتنی علاقمندند، بیرون از شهر وان می میرند و حتما باید موش شکار کنند و اینکه گربه ی وان تنها جفتی از گربه ها بوده که حضرت نوح ان ها را سوار کشتی خود کرده است.

 

جزیره و کلیسای آکدامار (آختامار)

جزیره‌ی آکدامار بزرگ‌ترین جزیره‌ی دریاچه‌ی وان است که طبیعت بسیار زیبایی دارد و شکوفه‌های درخت‌های بادام آن در بهار جزیره را مثل برف سفید می‌کند و عطر شکوفه‌ها در فضا می‌پیچد. کلیسای قدیمی آکدامار که به آن کلیسای صلیب مقدس هم می‌گویند، در مرتفع‌ترین قسمت جزیره و ۴۱ کیلومتری جنوب غربی شهر وان قرار گرفته است. کلیسا با معماری ارمنی «مانوئل» و به‌دستور «گاکیک یکم واسپوراکان» مابین سال‌های ۹۱۵ تا ۹۲۱ میلادی ساخته شده است. برای رفتن به این جزیره می‌توانید از اسکله‌ی وان و موتورهای دریایی یا کشتی‌های کوچک مسافربری در عرض ۲۰ دقیقه به جزیره برسید.

در مورد نام این جزیره و کلیسا افسانه‌ای وجود دارد که شاید برایتان جالب باشد. در این افسانه آمده است که دختری به نام «تامارا» (که یا شاهزاده بود یا دختر کشیش اعظم کلیسا) عاشق پسر روستایی می‌شود و برای این که پسر بتواند خودش را برای دیدن معشوقش به جزیره برساند، هر شب آتشی را در جزیره روشن می‌کرد تا پسر بتواند با شنا کردن خودش را به او برساند. خبر این دیدارها به پدر شاهزاده‌ تامارا می‌رسد و او در یک شب طوفانی آتشی را در قایق روشن کرده و قایق را به امواج دریا می‌سپارد. پسر هم به‌دنبال نور قایق شنا می‌کرد تا این که از توان افتاده و اسیر امواج خروشان دریا می‌شود و از سر ناچاری فریاد می‌زند «آخ آتامارا»؛ به همین علت بعدها این جزیره و کلیسا با این نام شهرت می‌یابد.

مناسب برای: شنا، افراد آرام، عاشقان طبیعت و آثار تاریخی

آبشار مرادیه

آبشار مرادیه از دیگر جاذبه‌های طبیعی و گردشگری شهر وان است که در ۸۸ کیلومتری این شهر و ۱۰ کیلومتری شهر مرادیه قرار گرفته است. مسافران ایرانی که از مرز بازرگان و مسیر بازرگان- چالدران- وان به شهر وان می‌روند، می‌توانند در مسیر از این آبشار زیبا هم بازدید کنند. عرض آبشار حدود ۷۰ الی ۸۰ و ارتفاع آن ۵ الی ۶ متر است. این آبشار بسیار پرآب بوده و از فاصله‌ی ۵۰ متری آن می‌توانید صدای دلنشین آب را بشنوید. در مقابل آبشار هم چند چایخانه و رستوران وجود دارد که می‌توانید آنجا خستگی در کنید.

 

مراکز خرید وان :

شهر وان پر از مراکز خرید بزرگ است و اکثر برندهایی که در آنتالیا و استانبول شعبه دارند، در وان نیز فعال هستند و این شهر برای خرید بسیار مناسب است. اگر کسی قصد دارد برای خرید به ترکیه برود، وان برای او گزینه‌ی مناسبی است چون تمام برندها در این شهرها حضور دارند و هزینه‌ی سفر بسیار کمتر از سفر استانبول یا آنتالیا است. بزرگ‌ترین مرکز خرید این شهر «مرکز خرید وان» (Van AVM) نام دارد که در انتهای خیابان جمهوریت قرار گرفته است. خیابان‌های «جمهوریت» و «کاظم کارا بکیر» بیشترین تعداد فروشگاه‌های لباس، مواد غذایی و لوازم منزل را دارند. AVM مخفف «Alis Veris MerkeziK» است که به معنی «مرکز خرید و فروش» است. در وجب به وجب این شهر می‌توانید فروشگاه‌هایی را پیدا کنید که در اکثر روزهای سال اجناس خود را با تخفیف‌های خوب عرضه می‌کنند. مراکز خرید بزرگ این شهر به شما این امکان را می‌دهند که اجناس مورد نیاز خود را، از پوشاک گرفته تا لوازم منزل، از آنجا خریداری کرده و حتی صبحانه، ناهار یا شام خود را آنجا میل کرده و برای کودکانتان نیز شهربازی پیدا کنید.

صبحانه وان

صبحانه‌های وان بسیار مشهور بوده و تنوع بسیار گسترده‌ای دارد. اگر اهل گردشگری غذا هستید، حتما به وان سفر کنید تا معنای واقعی صبحانه را در این شهر ببینید. از خوراکی‌هایی که در وعده‌ی صبحانه در این شهر سرو می‌شود می‌توان به پنیر، خامه، کره، زیتون، پیده‌ی مشهور وان، جاجیک (نوعی ماست و خیار محلی وان)، پنیر دارای سبزی، مورتوا، کاووت، خامه‌ی ماندا، عسل کاراکوان، املت کاوورما، انواع سوپ‌های محلی، کله پاچه و انواع نان‌هایی اشاره کرد که به‌صورت تازه عرضه می‌شود و طعم اصیل نان‌های آناتولی شرقی را به شما ارائه می‌کند.

 

غذاهای وان

غذاهای ترک از لحاظ طعم و کیفیت در جهان شهرت دارند رژیم غذایی مردم این کشور بیشتر بر پایه‌ی غذاهای خمیری و غذاهایی است که با نان سرو می‌شوند و مصرف برنج به‌صورت پلو در این کشور بسیار کم است و اگر برنج بخورند، آن را به‌صورت کته مصرف می‌کنند. نمی‌توان کسی را یافت که از غذاهای ترک خوشش نیاید و به مزاجش خوش نیاید؛ از دسرها، سالادها و پیش غذاهای آن گرفته تا غذای اصلی آن. اینجا به معرفی برخی از خوشمزه‌ترین غذاهای شهر وان می‌پردازیم:

کباب آدانا – کوفته – پیده و لاهماجون – کونفه (Kunefe) – کباب بره – انواع بورک – آش دوغ (Ayran asi)

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو هتل یا تورهای نوروزی  با آژانس مسافرتی آرتین رایا تماس بگیرید

شماره تماس : ۸۸۹۶۱۴۹۴

و یا برای  مشاهده پکیج های نوروزی اینجا را کلیک کنید.

 

 • تور زمینی ارمنستان

  سفر زمینی به ارمنستان (ایروان) سفر زمینی به ارمنستان ، انتخاب خوبی برای روزهایی است که می‌…
 • تور اسکی ترکیه ارزروم (پالان دوکن) نوروز ۹۸

  تور اسکی ترکیه ارزروم (پالان دوکن) نوروز ۹۸   کوه پالان دکن که در پنج ماه از سال پوشی…
 • آلانیا

  الانیا آلانیا یکی از شهرهای تاریخی ترکیه است که در ۱۲ کیلومتری آنتالیا قرار دارد. این شهر …
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
 • ویزا دانمارک

  ویزای توریستی دانمارک ویزای توریستی دانمارک ، با توجه به آنکه کشور دانمارک در بخش اسکاندین…
 • ویزا تجاری کانادا

  ویزای تجاری کانادا همه افرادی که می‌خواهند به کشور کانادا سفر کنند، به ویزای توریستی یا مج…
 • اقامت اسپانیا

  تمکن مالی اسپانیا اقامت از طریق تمکن مالی اسپانیا روش محبوب مهاجرتی در سال ۲۰۲۰ در خصوص مه…
مطالب بیشتر از این نویسنده admin2
بارگذاری بیشتر در سبک زندگی

دیدگاهتان را بنویسید

بررسی کنید

ویزا دانمارک

ویزای توریستی دانمارک ویزای توریستی دانمارک ، با توجه به آنکه کشور دانمارک در بخش اسکاندین…