باکو
باکو در ساحل غربی دریای خزر در شبه‌جزیره آب‌شوران قرار دارد. وجود تعداد بسیاری از پارک‌های ساحلی و برگزاری برنامه‌های متعدد هنری ازجمله موسیقی، تئاتر و اپرا چهره خاصی به این شهر داده ‌است. بخش قدیمی شهر باکو همراه با برج و حصار قلعه شهر از سده‌های میانه بجا مانده و یکی از آثار ثبت شده دریونسکو به‌عنوان میراث فرهنگ جهانی است. فاصله زمینی با ایران فاصله زمینی از مرز ایران (شهر آستارا) تا شهر باکو حدود ۴۰۰ کیلومتر (تقریباً ۴ ساعت راه
زمینی و ۵۰ دقیقه هوایی از فرودگاه امام خمینی تهران) است. ساعت رسمی آذربایجان ۳۰ دقیقه از ایران جلوتر است.
زبان رسمی مردم کشور آذربایجان، آذری است که به زبان و لهجه ترکی آذری زبان های ایرانی شباهت بسیاری دارد. جالب است بدانید که زبان دوم مردم آذربایجان و شهروندان باکو، زبان روسی است که به صورت گسترده ای در شهر کاربرد دارد. با این حال زبان انگلیسی نیز در برخی از شهرهای باکو توسط مردم مورد استفاده قرار می گیرد.

 

واحد پول آذربایجان، سطح قیمت باکو

واحد پول کشور آذربایجان منات است که هر ۱ منات آذربایجان (معادل ۶,۳۴۰ تومان )

از جمله اسکانس های رایج این کشور می توان به اسکناس های ۱ (خاکستری)، ۵ (نارنجی)، ۱۰ (آبی)، ۲۰ (سبز)، ۵۰ (زرد)، ۱۰۰ (ارغوانی) مناتی و سکه هایی چون ۱، ۳، ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰ قپیکی اشاره کرد. خوب است بدانید که هر ۱۰۰ قپیک برابر است با یک منات.

برای تبدیل ارز دو راه در پیش دارید:

در ایران دلار بخرید و آن را در صرافی های آذربایجان به منات تبدیل کنید. حسن انجام این کار، تبدیل ارز بدون پرداخت سود است.

به طور کلی برای تبدیل ارزهای غیر متداول مانند منات باید به شعب بانک‌ِ ملی در سطح شهر مراجعه کنید.

همچنین، از آن جا که در تمام نقاط شهر دستگاه های خود پرداز (ATM) به چشم می خورد، اگر دارای مستر کارت، ویزا، ویزا الکترون و مائسترو کارت هستید، می توانید از اغلب دستگاه های خودپرداز پول دریافت کنید.

به طور کلی هزینه ها در باکو حدود ۲۰% از تهران ارزان تر است، بنابراین می توانید سفر کم هزینه تری را برای خودتان متصور شوید.

 

 

جاذبه های گردشگری باکو که حتما باید ببینید

قلعه دختر

این ستون باریک ۲۹ متری مشهورترین نماد تاریخی شهر باکوست. از بالای این بنا خلیج باکو و شهر قدیمی ‌را می‌توان دید. تاریخ دقیق ساخت این بنا مشخص نیست ولی احتمالا به هزار سال قبل برمی‌گردد. البته به نظر می‌رسد بیشتر بخش‌های سازه‌هایی که در حال حاضر در این بنا وجود دارد مربوط به قرن دوازدهم میلادی باشد. نام ترکی این بنا قیز قالاسی (Qız Qalası) است که در زبان انگلیسی به آن برج میدان (Maiden’s Tower) گفته می‌شود. در مورد این برج افسانه‌های زیادی نقل می‌شود. خیلی از این داستان‌ها در یک چیدمان هنری چندرسانه‌ای در طبقات مختلف فضای داخلی برج نمایش داده می‌شوند. معنی بهتر قیز قالاسی همان قلعه دختر است اما داستان‌های آن بیشتر به قدرت نظامی برمی‌گردد تا داستان‌هایی در مورد زن‌ها. این بنا برای زمان خودش سازه بسیار عظیمی بوده، ضخامت دیوارهای اصلی آن ۵ متر است و پشت‌بندهای این دیوارها معماری عجیبی دارند.

مرکز فرهنگی حیدر علی اف

این ساختمان بزرگ و حیرت‌آور از آثار معماری زاها حدید است. این بنا بیانیه‌ای از شکوه معماری سیال قرن ۲۱ با موج‌های انتزاعی و بلندی‌هایی است که به نظر می‌رسد در هم ذوب می‌شوند. لذت واقعی بازدید از این بنا در نگاه کردن به آن و عکس گرفتن از زوایای مختلف فضای بیرونی عجیب و غریبش است. در فضای داخلی ساختمان هم بخش‌های مختلفی به اجرای کنسرت و برگزاری نمایشگاه اختصاص داده شده، بخش‌هایی مثل نمایشگاه دائمی مجموعه هدایای متعلق به روسای جمهور آذربایجان.

 

 

کاخ شیروان شاه

این مجموعه کاخ از سنگ ماسه ساخته شده و در قرون وسطی مرکز حکومت سلاطین شمال شرق آذربایجان بوده است. بیشتر بخش‌های این مجموعه بنا مربوط به قرن ۱۵ میلادی است و در سال ۲۰۰۳ بازسازی شده است. بعد از بازسازی بخش‌هایی مثل موزه یا قسمت‌هایی که شامل سرگرمی‌های صوتی و بصری می‌شوند هم به آن اضافه شد. از محوطه تشریفاتی اصلی که وارد این ساختمان بشوید، ورودی کوچکی در سمت چپ می‌بینید. این بخش به محوطه‌ای می‌رسد که خاندان سلطنتی آذربایجان در سال ۱۴۲۸ در آن ساکن بوده‌اند: یک گنبد هشت‌ضلعی که دور تا دور آن باز است و بارگاه شیروان شاه خلیل الله اول در آن قرار دارد. این بارگاه در مقایسه با کل بنای کاخ ممکن است فضای کوچکی به نظر برسد.

میدان فواره

طرفداران زیادی دور این میدان پیاده‌روی می‌کنند، میدانی که شبیه به میدان‌های شلوغ ایتالیایی است و مرکز طبیعی اصلی باکو به شمار می‌رود. در بالای فواره‌هایی که نام میدان از آنها گرفته شده گوی‌های نقره‌ای درخشانی وجود دارد که تصویر درخت‌ها و ساختمان‌های سنگی به شکل زاویه دید چشم ماهی در آن‌ها انعکاس پیدا می‌کند. بازدید از مجسمه زیبا و تزیینی موزه ادبیات نظامی را از دست ندهید. بهترین زمان برای عکاسی از این مجسمه در زمان شب است. بیرون ساختمان بزرگ مک‌دونالد هم مجسمه‌ای برنزی از زنی با چتر و تلفن همراه می‌بینید. اینجا خود باکو است.

 

 

بلوار
اینجا منطقه پر رفت و آمد و پارک ساحلی باکوست. منطقه‌ای پر از کافه، فواره و بازارها و نمایشگاه‌های مختلف. خانواده‌ها، نوازنده‌های تازه‌کار و زوج‌های عاشق بیشتر از همه طرفدار این منطقه‌اند. ساختمان‌های مدرن اصلی این منطقه شامل مرکز بین‌المللی و فرهنگی مقام (Muğam)، مرکز تجارت باکو و مرکز خرید چهار طبقه پارک بلوار هستند. گذر از خیابان اصلی برای رسیدن به محوطه گردش چندان مناسب نیست اما رو به روی ساختمان قدیمی و دیدنی تئاتر پاپت (Puppet) زیرگذری قرار دارد که می‌توانید از آن استفاده کنید.

مرکز هنر معاصر یارات

یارات یعنی خلق کردن. چیدمان‌های هنری تامل‌برانگیزی که در این مرکز هنری قرار دارند نشانه‌های این روح خلاقیت هستند. آثاری که ترسی که انتقادهای اجتماعی و سیاسی ندارند. حتی کافه این مرکز هنری هم الهام‌بخش است: این کافه دور تا دور محوطه‌ای فلزی قرار دارد. این محوطه بخشی از ساختمان کارخانه تجهیزات نیروی دریایی بوده و بازسازی شده و تغییر کاربری داده است. مرکز هنر یارات بخشی از فضای عمومی میان میدان فلگ (Flag) و ساختمان جدید و درخشان مرکز حیوانات آبزی است. حتما به دیدن آن بروید، ارزشش را دارد.

 

 

برج های شعله

این آسمان‌خراش‌های موج‌دار و شیشه‌ای آبی‌رنگ در سال ۲۰۱۲ ساخته شده‌اند و نماد معماری معاصر باکو هستند. این سه برج بین ۲۸ تا ۳۳ طبقه هستند- ساختمان‌هایی آنقدر عظیم که از فاصله‌ای قابل توجه بیشتر از هر ساختمان دیگری دیده می‌شوند، به ویژه هنگام شب: این برج‌ها در هنگام شب فضای وسیعی را برای رقص نور ایجاد می‌کنند: رقص نوری از افکت‌های شعله آتش، فواره آب و حرکت پرچم ملی.

 

خیابان شهدا
این خیابان قابل توجه‌ترین بخش پارک است و از قسمت جنوب از سمت برج‌های شعله شروع می‌شود و شامل ردیفی از یادمان‌های قربانیان باکو در حمله سال ۱۹۹۰ ارتش سرخ در کنار شهدای جنگ قره‌باغ است. در این خیابان یادمانی هم برای سربازان تُرک جنگ جهانی اول، و گروهان‌های بریتانیایی و کشورهای مشترک‌المنافعی است که در حین نبرد با آنها کشته شده‌اند. منظره کنار مشعل جاویدان چشم‌اندازی باشکوه را در کنار خلیج، شهر و برج‌های شعله ایجاد کرده است.

 

اب و هوای باکو

باکو شهری بندری در ساحل دریای خزر و با آب و هوای نیمه خشک و معتدل است. در ماه مارس ( ایام نوروز)، هوا تقریبا سرد و بعضی از روزها بارانی است. میانگین دمای هوا در این ماه حدود ۱۰ درجه و میانگین تعداد روز بارانی ۵ روز است. برای سفر در نوروز به باکو حتما لباس گرم داشته باشید و ترجیحا بارانی را فراموش نکنید.

 

باکو شهری برای تفریح
باکو مقصدی دلپذیر برای تفریح و خوش‌گذرانی است. برخی موسیقی و حال و هوای غربی را برگزیده و برخی دیگر نوایی شرقی دارند. جاز کلاب همه ساله «فستیوال جاز» باکو را برگزار می‌کند که شنیدنی است

نمایش‌های باله و اپرا در باکو زبانزد همه هستند. تالار ملی باله و اپرا در خیابان نظامی اجراهای تسخیرکننده‌ای را پیشنهاد می‌دهد. تالار فیلارمونیک نیز اجراهای دل‌چسبی را در پارک نزدیک خود برگزار می‌کند. دیدار از پارک کوهستانی منظره وسیع و جذابی را از باکو و سواحل خزر به همراه دارد و می‌توانید در چایخانه آن بعدازظهر دل‌انگیزی را سپری سازید. اگر هوای آبتنی در خزر را دارید، سواحل شنی فراوانی را با امکانات شنا در شبه‌جزیره آب‌شوران خواهید یافت.
حمام‌های ترکی مناسبی نیز برای خستگی درکردن در باکو وجود دارند.

 

مراکز خرید باکو
مرکز خرید ۲۸ | Mall 28  
مترو پارک | MetroPark
بلوار پارک | Park Bulvar
پورت باکو
 | Port Baku

معروف ترین غذاهای باکو
Dolma دلمه
baliq بالیق
plov پلو
lavangi لاوانگی
lyula kebab لوله کباب
piti پی تی
qutab قوتاب
shashlik شیشلیک
kufta bozbash کوفته بزباش
dushbaraدوشابرا

 

اطلاعات ضروری شهر باکو

زبان رسمی: ترکی آذربایجانی

واحد پول: منات  (AZN)، هر منات در تاریخ ۲۱ بهمن ۹۶ ۲۸۵۰ تومان بوده است.

نوع برق شهری: ۲۳۰ ولت/ ۵۰ هرتز

پیش شماره کشور: ۹۹۴+

پیش شماره شهری: ۱۲

اختلاف ساعت با تهران: ۳۰+

شماره های ضروری:

 • آمبولانس: ۱۰۳
 • آتش نشانی: ۱۰۱
 • پلیس:
 • ۱۰۲

برنامه سفر  (۳ شب و ۴ روز)

روز اول تور زمینی باکو : ساعت ۷ عصر حضور در ترمینال غرب – آزادی و ساعت هشت شب حرکت – آشنایی با گروه اجرایی و همراهی راهنمای تور در طول سفر و صرف شام بین راه به عهده مسافر حدود ۱۰ الی ۱۱ شب

روز دوم تور زمینی باکو : حدود ساعت چهار صبح به گمرک آستارا رسیده و پس از انجام امور لازم مربوط به چک کردن ویزا ها و وسایل وارد خاک آذربایجان می شویم.سپس از مرز عبور کرده و مجدد سوار اتوبوس می شویم و به سمت باکو حرکت میکنیم. پس از رسیدن به هتل چک این توسط همکاران اتفاق افتاده و اتاق ها تحویل داده می شوند. بعد از ورود به هتل و تحویل اتاق وقت آزاد برای استراحت و رفع خستگی و انجام کارهای شخصی مسافر وجود دارد. و نیز مسافران عزیز می توانند از وقت آزاد جهت گشت در مرکز شهر و یا سیتی سنترهای باکو استفاده لازم را ببرند.
روز سوم تور زمینی باکو : صرف صبحانه طبق برنامه هتل و آمادگی برای گشت شهری باکو (در صورت خرید گشت). زمان آمادگی جهت اجرای گشت توسط لیدر محلی و فارسی زبان (ساعت گشت قبلا اعلام گردیده که معمولا شروع برنامه بین ساعت ۹ تا ۱۰ به وقت محلی می باشد) اعلام می شود. گشت شهری شامل مکان های تاریخی از جمله آثار ثبت شده در یونسکو مثل: ایچری شهر(شهر قدیمی)، مرکز فرهنگی حیدر علی  اف، قیز قالاسی (قلعه دختر)، فخری خیابان (مقبره مشاهیر و بزرگان باکو)، شهیدلر خیابانی (بام باکو و تماشای شهر زیبای باکو) تا ظهر و صرف ناهار در رستوران و رساندن مسافران به هتل توسط همکاران بعد از ظهر وقت آزاد مسافران برای استراحت و استفاده از امکانات هتل و زمان غروب قدم زدن در بولوار ساحلی بندر زیبای باکو و یا پیاده روی در خیابان سنگ فرش شده نظامی (تارگوی) پیشنهاد می شود.

.

روز چهارم تور زمینی باکو : صرف صبحانه طبق برنامه هتل و وقت آزاد برای خرید و بازدید از جاذبه های مورد علاقه.

در صورت درخواست امکان خرید گشت های آپشنال نیز فراهم می باشد.

.

روز پنجم تور زمینی باکو : صرف صبحانه طبق برنامه هتل و این روز پایانی تور سه شب و چهار روز اقامت در هتل می باشد. ساعت ۱۰ صبح حرکت به طرف مرز و انجام عملیات مرزی. حدود ساعت ۱۰ الی ۱۱ شب صرف شام به عهده مسافر.

.

روز هفتم زمینی: حدود ساعت دو الی چهار صبح ورود به تهران (بدون احتساب ترافیک سنگین مسیر قزوین-کرج – تهران)

 

 

گشت های آپشنال شامل: گشت خرید (مراکز تجاری مدرن و مارک دار داخل شهر یا مراکز عمده فروشی در خارج شهر) خرید سوغاتی هایی مثل: چای، انواع شکلات، انواع مربا و لباس محلی و کلاه های پشمی و انواع صنایع دستی مانند سوغاتی از نمای شهری و نماد باکو و سایر شهرها که همه از محصولات کشور آذربایجان می باشد.

 

سایر گشتهای آپشنال:

۱- گشت های موزه گردی
۲- گشت های تئاتر و سینما و رقص محلی و یا رستوران های سنتی
۳- گشت موسیقی محلی و مقامات همراه با خوانندگان معروف
۴- گشت های زیارتی و دینی (مساجد و آتشگاه ها) مانند یانار داغ و منطقه مردکان
۵- گشت های باستانشناسی و مردم شناسی (منطقه قوبستان)
۶- گشت های فستیوال و مناسبت های ویژه عید نوروز در باکو

نکته: عوارض خروج از مرز برای بار اول به مبلغ ۲۲۰ هزار تومان و ۴ هزار تومان عوارض شهرداری در مرز به عهده خود مسافر می باشد.

نرخ ها بر اساس هر نفر تنظیم شده است.
مسئولیت کنترل پاسپورت از لحاظ اعتبار و ممنوع الخروجی به عهده مسافر است.
در صورت کنسلی تور از طرف مسافر هزینه کنسلی به عهده مسافر می باشد.
در صورت عدم صدور ویزا از سوی سفارت، شرکت هیچگونه مسئولیتی ندارد و هزینه ویزا مسترد نخواهد شد.
در صورت عدم حضور مسافر در محل حرکت تور، هیچ گونه مسئولیتی متوجه شرکت نخواهد بود.
هزینه ورودیها و گشت های خارج از برنامه تور به عهده خود مسافر می باشد.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو هتل یا تورهای نوروزی  با آژانس مسافرتی آرتین رایا تماس بگیرید

شماره تماس : ۸۸۹۶۱۴۹۴

و یا برای  مشاهده پکیج های نوروزی اینجا را کلیک کنید.

 

 • رقص محلی آذربایجان

  رقص محلی آذربایجان توسط مردم آذربایجانی کشور جمهوری آذربایجان و مردم منطقه آذربایجان ایران…
 • تور زمینی ارمنستان

  سفر زمینی به ارمنستان (ایروان) سفر زمینی به ارمنستان ، انتخاب خوبی برای روزهایی است که می‌…
 • تور اسکی ترکیه ارزروم (پالان دوکن) نوروز ۹۸

  تور اسکی ترکیه ارزروم (پالان دوکن) نوروز ۹۸   کوه پالان دکن که در پنج ماه از سال پوشی…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
 • ویزا دانمارک

  ویزای توریستی دانمارک ویزای توریستی دانمارک ، با توجه به آنکه کشور دانمارک در بخش اسکاندین…
 • ویزا تجاری کانادا

  ویزای تجاری کانادا همه افرادی که می‌خواهند به کشور کانادا سفر کنند، به ویزای توریستی یا مج…
 • اقامت اسپانیا

  تمکن مالی اسپانیا اقامت از طریق تمکن مالی اسپانیا روش محبوب مهاجرتی در سال ۲۰۲۰ در خصوص مه…
مطالب بیشتر از این نویسنده admin2
بارگذاری بیشتر در سبک زندگی

دیدگاهتان را بنویسید

بررسی کنید

ویزا دانمارک

ویزای توریستی دانمارک ویزای توریستی دانمارک ، با توجه به آنکه کشور دانمارک در بخش اسکاندین…