خانه سرگرمی مسافرت ارز مسافرتی

ارز مسافرتی

2 ثانیه خوانده شده
0
0
168

ارز مسافرتی

سیاست‌های ارزی نه تنها باعث شده است که گردشگرانی که از خارج به ایران می آیند با مشکلات زیادی به ایران بیایند، بلکه با یک محاسبه ساده، دعوت ایرانی‌ها به سفرهای برون مرزی است.چکیده دستاورد سیاست های ارزی از یکسو، و برنامه‌هایش در زمینه گردشگری از سوی دیگر این است: «رایگان سفر خارجی بروید، ما همه هزینه‌هایش را می‌پردازیم».

بازار ارز که در سه ماه گذشته به شدت آشفته شده، در کنار بقیه بخش ها، وضعیت گردشگری ایران را هم به قهقرا برده است. برخلاف تصوری که دولتمردان ارایه داده و گردشگری خارجی را به‌ عنوان پدیده‌ای  اشرافی، در این گونه موارد در اولویت نمی‌گذارند، اتفاقا در شرایط کنونی گردشگری پیامد بسیار چشمگیری در وضعیت ارزی کشور دارد. این اهمیت را می توان در دلایل زیر توضیح داد:

اولن در زمانی که ارز در کشور بسیار کمیاب است و با انواع محدودیت ها و تحریم های ارزی روبه رو هستیم، گردشگران ورودی می‌توانند یکی از راه‌های ورود ارز به کشور باشند. البته بی‌گمان شمار گردشگران ورودی در این زمینه مهم است. هر گردشگر ورودی اگر به‌طور میانگین دو هزار دلار در کشور خرج کند، یک میلیون گردشگر می‌تواند دو میلیارد دلار ارز به کشور بیاورد. البته همان اندک شمار گردشگران خارجی هم به خاطر سیاست های نامشخص ارزی کشور و تعطیل کردن صرافی ها و غیرقانونی اعلام کردن خرید و فروش دلار، پای‌شان از ایران بریده شده است. گزارش های بسیاری در این دو ماهه نشان می‌دهد که بسیاری از گردشگران خارجی در خیابان های ایران به دنبال مبادله دلار خود با ریال بوده‌اند. ممنوعیت صرافی‌ها از یکسو و پاسخگو نبودن شعب ارزی بانک ها، سردرگمی و نارضایتی گردشگران را در پی داشته است.

 

دومن نکته بسیار مهمتر، بحث ارز مسافرتی است. از آنجا که گردشگران برای مسافرت نیاز به ارز دارند و صرافی ها دلار نمی‌فروشند، دولت دوباره از سیاست پیشین خود درباره پایان عرضه ارز مسافرتی کوتاه آمد و به گردشگران وعده داد برای کشورهای نزدیک پانصد دلار و برای کشورهای دور، هزار یورو ارز مسافرتی با نرخ دولتی بپردازد. عملی شدن این وعده باعث شد بسیاری از ایرانیان که حتی در شرایط نابه‌سامان کنونی به فکر سفرهای درونی هم نبودند، برنامه سفرهای بیرون از کشور بچینند. دلیل این کار هم بسیار ساده است: تفاوت نرخ ارز دولتی با نرخ بازار آزاد این امکان را به ایرانیان می‌دهد که با همین تفاوت نرخ، همه هزینه‌های یک سفر بیرون از کشور را تامین کنند.

 

در نظر بگیرید پانصد یورو برای کشورهای نزدیک می‌تواند دو میلیون تومان سود برای گردشگر به دنبال آورد. در حالی‌که تور یک هفته‌ای استانبول را می‌توان با بهایی کمتر از یک و نیم میلیون تومان یافت که با دویست و بیست هزار تومان عوارض خروج از کشور، می‌شود یک میلیون و هفصد هزار تومان و باقیمانده هم خرج خوراک می‌شود. همین سفر را اگر با تعداد روزهای کمتری بروی، پول خرید و سوغات را هم می‌توان به دست آورد. مثلا تور یک هفته‌ای مالزی را می‌توان دو میلیون و هشتصد هزار تومان خرید و با کنار نهادن دویست و بیست هزار تومان عوارض خروج از کشور، یک میلیون تومان برای خوراک و خرید شما در مالزی باقی می‌ماند. یعنی دولت با این سیاست خود، عملا دارد هم به بیرون رفتن ارز از کشور کمک می کند و هم هزینه تمام و کمال یک سفر رایگان بیرون از کشور به همراه پول خوراک و خرید هر ایرانی را می‌پردازد؛ آن هم در حالی‌که خودش در سیاست نادرست دیگری، تلاش دارد سفرهای بیرون از کشور ایرانیان را به شیوه‌های گوناگون سخت و محدود کند.

 

با کنار هم نهادن این دو مورد، مشخص می‌شود در حالی‌که سیاست ارزی کشور عملا مانع ورود گردشگران خارجی و بنابراین از دست دادن ارزی که همراه خود می‌آوردند شده است، ارز رایگان در اختیار گردشگران ایرانی می‌گذارد تا از کشور بیرون برده و به بحران ارزی کشور، دامن بزنند.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
 • ثبت نام لاتاری

  لاتاری آمریکا چیست؟ :(lottery)لاتاری در لغت به معنای قرعه کشی یا همان بخت آزمایی است ، اما…
 • هتل شایگان کیش

  هتل شایگان ۵*: هتل پنج ستاره شایگان واقع در نقطه ای  از نوار سیاحتی جزیره زیبای کیش، در سا…
 • ویزای ایتالیا

  ویزای ایتالیا   سفر به کشورهای اروپایی اکثر اوقات از اولویت های گردشگران حرفه ای دنیا…
مطالب بیشتر از این نویسنده آرتین رایا
 • مسافران شکایت های ارز مسافرتی خود را نزد کی ببرند؟

  چند ماهی هست که موضوع ارز مسافرتی و نوسانات و حواشی آن، در صدر اخبار گردشگری کشور قرار گرف…
 • سفر به پاریس

  کمتر کسی در دنیا با شنیدن نام پاریس به یاد برج ایفل نمی افتد. پاریس شهر قشنگی هاست وگرنه چ…
 • سفر به مشهد

  تا حرف از شهر مشهد به میان می آید اکثر ما به یاد بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) و زیارت از آن …
بارگذاری بیشتر در مسافرت

دیدگاهتان را بنویسید

بررسی کنید

ثبت نام لاتاری

لاتاری آمریکا چیست؟ :(lottery)لاتاری در لغت به معنای قرعه کشی یا همان بخت آزمایی است ، اما…